Vandalové řádí na dětských hřištích, vlašimskou radnici to stojí statisíce

Škodu způsobenou vandaly na dětských hřištích počítají každoročně ve Vlašimi na statisíce
  |  

Vandalové ve Vlašimi se zaměřili na zařízení pro trávení volného času a stavební památky. Zvlášť poničená dětská hřiště trápí rodiče dětí i zdejší radnici, která musí hřiště každoročně opravovat. Častým terčem řádění puberťáků jsou hlavně hřiště mezi paneláky. Strážníci bez pomoci veřejnosti nic nezmohou.

Rozlámané lavičky, vytrhaná prkna na prolézačkách a věžích, chybějící úchyty, poničené houpačky, polámané herní prvky. Za každoroční renovaci dětských hřišť vydá radnice každoročně statisíce korun, které by mohly být použity jinde. Oči městského kamerového systému na dětská hřiště bohužel nedohlédnou. Pachatelé tak za tmy přicházejí a zůstávají nepoznáni.

Vyhozené peníze daňových poplatníků   
"Máme na starosti sedmnáct dětských hřišť. Nejvíce poškozená jsou hřiště v Dolnokralovické ulici a na sídlišti Sever. Opravy se každoročně pohybují v řádu statisíců, je to přibližně tři sta až pět set tisíc korun," informoval Vladimír Bouma z hospodářského a investičního odboru vlašimské radnice s tím, že v tom je zahrnuta i kompletní rekonstrukce nových hřišť tak, aby vyhovovala stanoveným normám.

Právě dětské hřiště v Dolnokralovické prošlo před dvěma lety kompletní rekonstrukcí, za níž město utratilo pětaosmdesát tisíc korun. Už po dvou letech však byly herní prvky a vybavení hřiště poničené tak, že radnice musela sáhnout do městské kasy pro dalších čtyřicet tisíc korun.

Nudící se partičky mladých lidí si vybírají ve městě k zabavení dětská hřiště

Lhostejnost lidí k vyřešení problému nepomůže
"Já se domnívám, že je to naše mládež, která tam tráví svoje dýchánky hlavně o letních večerech a baví se tím, že tam vytrhávají prkna a ničí další vybavení hřišť,“ řekl investiční referent a dodal, že v těsném sousedství hřišť je obydlená zástavba a lidé by neměli být lhostejní k vandalství. „Nemusí se s partami puberťáků, často pod vlivem alkoholu, dohadovat nebo prát, stačilo by zvednout telefon a vytočit číslo městské policie," apeloval na veřejnost Vladimír Bouma, který po nákladné opravě vždy trne, jestli to nebude muset dělat následující rok znovu.

Ne všude je situace kolem hřišť tak tragická jako v Dolnokralovické ulici nebo na severním sídlišti. Například v Domašíně pod kostelem radnice vybudovala nové hřiště, které je oplocené, a jeden z místních hasičů, který u hřiště bydlí, je každý večer zamyká. Za posledních pět let se ve Vlašimi podařilo postavit několik nových hřišť.

Aby si děti měly kde hrát
"Jedno z velkých hřišť jsme zhruba za půl milionu postavili v koupacím areálu Na lukách. To jsme udělali velmi rádi, protože víme, že tam to hřiště je za plotem a nedojde k ničení a hřiště tam vydrží deset let a maminky s dětmi si teď mají kde hrát," dodal investiční úředník s tím, že další kompletně opravené hřiště je naproti Oboře. Tam bylo zrekonstruováno fotbalové a volejbalové hřiště. Kompletní rekonstrukcí prošlo i hřiště v ulici Brožíkova. "Oprava plotu stála kolem sto tisíc a dodali jsme tam i nové herní prvky za bezmála dvě stě tisíc korun,"“ doplnil pracovník úřadu.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru