Rodinná farma z Voticka dodává mléko největšímu výrobci jogurtů na světě - Danone

Dvě stě krav pro mléko chovají manželé Kopečtí už čtvrt století
  |  

Rodinná farma manželů Kopeckých v Jiřeticích u Votic dodává české mléko do firmy Danone v Benešově pro výrobu jogurtů. Dvacet pět let už chovatelé dojnic neměli dovolenou. Teď ještě farmáři chtějí zvýšit kapacitu kravína, a tím i produkci mléka.

Dvacet pět let den co den. Vstávat v půl čtvrté ráno, uléhat kolem dvaadvacáté hodiny. A mezitím se postarat o dvě stě kusů hovězího dobytka. Dojení, krmení, příprava siláže, sena, péče o techniku a spoustu dalších činností stále dokola. Tak vypadá každodenní život farmářské rodiny manželů Pavla a Marie Kopeckých z Jiřetic na Voticku.

Nelehké začátky farmaření

Začátky v zemědělské výrobě neměli oba chovatelé jednoduché. Všechno začalo před pětadvaceti lety, kdy Státní statek Votice, ve kterém oba pracovali, skončil a propustil všechny zaměstnance. Rodina se dvěma malými dětmi se rozhodla soukromě hospodařit a chtěla začít s prasaty. Na stavbu vepřína za deset milionů korun se jim nepodařilo sehnat dotace. Začali proto takzvaně od píky, v malém. V bývalém mlýně rodičů v malé stáji a restitučním kapitálem v podobě osmdesáti býků, deseti březích jalovic a jedné krávy. Býky prodali a z utržených peněz se snažili rozběhnout kravín.

 

Spoléhali jen na vlastní síly, vyplatilo se

"Všechno jsme postavili postupně. Začali jsme tady stájí, pak jsme ji rozšířili, postavili jsme kolnu, dojírnu, pak vzadu kolny, většinu svépomocí. Jen silážní jámy nám postavila firma," zavzpomínala farmářka Marie Kopecká s tím, že o dva roky později všechna zvířata prodali a koupili šestadvacet jalovic. "Z toho jsme to všechno rozšířili, všechno máme tady vychované," dodala spolumajitelka usedlosti.

Svěřenkyně farmářů z Jiřetic jsou čisté a vypadají spokojeně

Dnes vlastní rodinná farma Kopeckých dvě stě kusů dobytka, z toho je devadesát dojnic. Nechce se ani věřit, že spolumajitelka farmy měla z krav na začátku podnikání velký strach.

"Já jsem chodila žlabem a vyhýbala jsem se jim z dálky, podojit vůbec ne. Třeba první telení, to byla hrůza. Postupně jsem si ale zvykla a dnes jdu a otelím krávu," zavzpomínala na své začátky Marie Kopecká.

 

Práce pro čtyři a čtvrt století bez dovolené

Na farmě pracují trvale jen čtyři lidé. Dojení, krmení, čištění, příprava siláže, to vše si dělají manželé Kopečtí sami, spolu se synem a snachou. "Dvakrát denně je třeba krávy podojit, samozřejmě nakrmit. To jedno dojení pro představu při tom množství krav trvá tři hodiny," informoval farmář Pavel Kopecký s tím, že pracovníky najímají, jen když potřebují siláže, na sena a další nárazové činnosti.

Práce na farmě s tolika zvířaty je nepřetržitá. Krávy nerozlišují soboty a neděle, nemají pochopení pro nemoc farmářů, ani pro jejich dovolenou. Tu až na dva dny volna farmáři v Jiřeticích na Voticku za dvacet let neměli. Paní Kopecká řekla, že dovolenou měli vlastně jen jednou. Trvala dva dny, kdy rodina odjela na Šumavu, a tam ještě při tom navštívili zemědělskou farmu.

Drtivou většinu produkce mléka manželů Kopeckých odebere Danone Benešov

Dostatek kvalitního mléka je kravský vděk

Farmaření se prostě musí dělat naplno. "Nemůžete se vymlouvat, že já jsem zaspal nebo nemohl. Neexistuje. Všechno musíte dělat na sto procent, pak se vám ty krávy za to odvděčí," podotkl Pavel Kopecký s tím, že denní maxima mléka od jedné krávy se pohybují kolem sedmdesáti litrů mléka, šampiónka Bety dávala dokonce i devadesát litrů v nejvyšší kvalitě.

Rodina zemědělců z Jiřetic letos plánuje výstavbu nové produkční stáje pro dojnice, kam budou přesunuty všechny krávy v období laktace. Nová stáj by měla být vybavena dojícími roboty na automatické dojení. Kravín bude fungovat v bezstelivovém provozu. Kapacita areálu by se tak měla zvýšit téměř o osm desítek dojnic.