V Praze se lidé bouřili proti EET, Babišovi, papalášům a bolševikům všech stran

Na demonstraci proti EET přišlo kolem tisícovky lidí
  |  

Asi tisícovka lidí včera odpoledne na Václavském náměstí protestovala proti elektronické evidenci tržeb (EET) a vrchnostenskému způsobu vládnutí politiků. Část demonstrantů se později přesunula na Staroměstské náměstí.

Podtitulem, který zvolili organizátoři demonstrace, bylo vymezení proti nástupu a budování socialismu. V pozvánce stálo:  "Vyslovíme se proti bolševikům všech stran, proti těm, kteří touží a potřebují vrátit do České republiky socialismus."

Březen rozjede druhou vlnu EET

Už za tři dny startuje v pořadí druhá vlna EET, která se bude týkat hlavně maloobchodních a velkoobchodních firem. Podle Radomíra Bábka, předsedy Asociace sdružení podnikatelů, která včerejší demonstraci uspořádala, je EET nástroj státní zvůle a šmírování podnikatelů a druhá vlna zasáhne a zlikviduje hlavně krámky na vesnicích a malých městech. V projevu Bábek odkázal i na komunistický puč v roce 1948.

Nejvíc to od demonstrantů schytal duchovní otec EET, ministr financí Andrej Babiš. "Babiše do koše," "Nejsme Babišova firma, jsme občané," nebo "Babiš ven," taková hesla byla slyšet i vidět na transparentech účastníků demonstrace. Ta začala minutou ticha za oběti komunistického režimu.

Proti papalášům, vrchnosti a bolševikům

"Před devětašedesáti lety tady pochodovaly ozbrojené bojůvky komunistické strany. Tehdy uchopily moc a začaly řádit. Dějiny mají tendenci se opakovat, ale tohle nikdo z nás určitě nechce. Vláda se přitom chová jako papaláši, vrchnost a tvrdí bolševici," řekl Bábek. Podle kritiků opatření ministerstva financí zlepšit výběr daní není zavedení kontrolního hlášení a elektronické evidence tržeb nic jiného než nástroji ke šmírování a šikanování. To tvrdili hlavně někteří z podnikatelů, kteří na demonstraci vyzývali ke stávkové pohotovosti.

Naopak vláda si od EET slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Tržby povinně elektronicky evidují od počátku loňského prosince ubytovací zařízení a restaurace. Po středeční druhé vlně EET, která míří hlavně na maloobchod a velkoobchod, budou následovat další obory podnikání.

Babiš: EET funguje

Podle Babiše je celá věc zpolitizována, EET měla být zavedena už dávno a problém s ní mají lidé, kteří neplatí daně. "EET funguje a není pravda, že by měla zásadní vliv na podnikání," je přesvědčen ministr financí Babiš.