Zubní oddělení v benešovské nemocnici nefunguje už 4 měsíce. Na pacienty se nehledí

Křesla a stomatologická technika v benešovské nemocnici už 4 měsíce zahálejí
Zobrazit fotogalerii (4)
  |  

Řadu měsíců už nefunguje zubní oddělení v benešovské nemocnici. Spolu s ním je uzavřena také zubní pohotovost. Pacienti tak mají problém a jsou nuceni hledat zubaře, který je ošetří. Důvodem uzavření stomatologie je odchod tří zubních lékařů, za něž se dosud nemocnici nepodařilo najít náhradu.

Zhruba pět tisíc pacientů, kteří docházeli na zubní oddělení benešovské nemocnice Rudolfa a Stefanie, je od loňského léta bez ošetření. Loni v červenci nejprve lékaři vyčerpali dovolenou a po ní už zpět do práce nenastoupili.

Vedení benešovské nemocnice tak muselo zubní oddělení uzavřít s tím, že se pokusí sehnat někoho, kdo by plně profesionálně vybavenou ordinaci se třemi křesly provozoval. Uzavřena byla také zubní pohotovost, a tak lidé z celého regionu musí s akutními bolestmi zubu až do Prahy.

Zavřeno - neordinujeme!

Jedním za pacientů, který zůstal bez ošetření, je i pan Vladimír. "Loni na jaře mi vedoucí lékařka zubního po půlroční léčbě uzavřela zub provizorní vložkou a objednala mě až za tři měsíce, dřív prý to nešlo. Jenže v červenci už bylo zubní uzavřené z důvodů dovolených. O měsíc později, v srpnu, jsem se dozvěděl, že oddělení skončilo a v září by mělo být vypsáno nové výběrové řízení na provozovatele oddělení," popisuje svou anabázi jeden z řady pacientů benešovské nemocnice.

V říjnu se skutečně benešovské nemocnici podařilo sehnat provozovatele zubní ambulance a zdálo se, že je vše na dobré cestě, že pacientům svitla naděje na pravidelnou péči. Soukromá stomatologická společnost však prostory využívala jen dva měsíce a poté z pronájmu odešla. Důvodem byly údajné neshody s platbami od pojišťovny. Od prvního listopadu je zubní péče v benešovské nemocnici opět nedostupná. Pacienti mají smůlu.

Nemocnice stále hledá nájemce vybavených prostor

"My samozřejmě během té doby, kdy společnost ukončila tu činnost v našich prostorách, tak vyvíjíme další úsilí, abychom získali dalšího klienta, další stomatologickou společnost, která by to tady dál provozovala. Proběhla nějaká jednání. Je tu i jeden poměrně nadějný partner, který by se rád této činnosti ujal," informoval mluvčí nemocnice Petr Ballek s tím, že zatím to jednání nebylo ukončeno.

Také pan Vladimír s provizorní výplní zubu čeká, jak se situace dále vyvine. Před časem volal na vedení nemocnice, a protože je účasten nemocenskému pojištění, obrátil se i na správu sociálního pojištění. Dozvěděl se vždy jen, že si musí najít někoho jiného.

To se lehko řekne, ale hůře provede. Jen za rok evidence u zubaře v benešovské nemocnici se na něm vystřídali tři lékaři. Fluktuace lékařů tu byla vysoká. "Zub zatím drží, paní doktorka byla skvělá a odvedla perfektní práci, tak čekám, až se situace v nemocnici nějak stabilizuje. Nechci už žádná další provizoria," potvrdil pan Vladimír.

Pohotovost jako před rokem 2009

Provozování zubní pohotovosti, kterou benešovská nemocnice s velkou slávou a finanční injekcí 5 milionů korun od kraje v roce 2009 otevřela, je do budoucna s velkým otazníkem. Akutní zdravotní péče se tak vrací o deset let zpět a lidé z celého regionu tak budou muset nejspíš znovu dojíždět do Prahy, tak jak kdysi.

"Nezaručím vám, že budeme v současné době poskytovat stomatologickou pohotovost, protože stomatologie je velmi specifickým oborem, kde je spousta lékařů vázána pouze ve své ambulantní praxi, a my nemáme žádné páky na to, jak bychom je donutili sloužit pohotovost," uvedl nový ředitel benešovské nemocnice Roman Mrva.