Bojíte se cukrovky? Máme pro vás tipy, jak se jí vyhnout

Víme, jak se bránit proti cukrovce
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

Cukrovka. Nemoc, které se bojí snad každý. Možná právě i kvůli ní lidé nechtějí stárnout. Je to poměrně hodně obvyklá nemoc, která pravidelně ničí lidi starších ročníků. Existují ale přeci jen způsoby, jak se jí vyhnout. Případně jí cestu do našeho těla výrazně zkomplikovat.

Nemusíme dělat žádnou anketu na to, abychom zjistili, čeho se snad každý člověk na světě chce vyvarovat. Ano, jsou to nemoci nejrůznějšího typu. V našich končinách se jich ve velkém nevyskytuje až zas tolik. Jedna je ovšem hodně nepříjemná a nebezpečná, a tou je cukrovka.

Stát sice nedokáže přesně spočítat, kolik lidí v České republice trpí cukrovkou, ovšem podle údajů Ústavu zdravotnických informací je to okolo milionu lidí. Stav se navíc dlouhodobě zvyšuje, což není příliš optimistické zjištění. 

Diabetes může totiž být příčinou slepoty, amputací končetin či selhání ledvin. Expertové tvrdí, že 95 % nemocných má cukrovku tzv. druhého typu, která souvisí s nezdravým životním stylem. Odborníci navíc tvrdí, že v roce 2035 bude u nás trpět cukrovkou každý desátý člověk!

Existují ale způsoby a triky, jak jí cestu do našeho těla výrazně zkomplikovat nebo jak se jí ideálně zcela vyhnout. Pojďme si je teda představit…

Pití zeleného čaje

Zelený čaj je známý jako spolehlivý protizánětlivý bojovník. Doporučován je určitě všem, kteří jinak veskrze ignorují nějakou životosprávu. Zkuste v ideálním případě úplně vymýtit čaj černý a nahradit ho zeleným, případně alespoň jednu kávu denně vynechat a místo toho si připravit právě zelený čaj. Vašemu tělu to totiž pouze a jen prospěje.

Jídelníček obohacený o studenovodní ryby

Cukrovka si neužívá v lidském těle sama, ale velmi často přivolá i další kamarádíčky nemoce. Třeba takové choroby srdce se právě u lidí s diabetesem objeví hned dvakrát častěji než u lidí, kteří jsou zdraví. Dieta bohatá na omega-3 mastné kyseliny je tudíž velmi důležitá. V tomto ohledu je tproto skvělým nápadem aljašský losos, atlantská makrela nebo také sardinka. 

Jezte hodně jablek

Ano, právě tak obyčejné ovoce, jako jsou jablka, fungují jako dobrá prevence proti cukrovce. Mluví o tom alespoň jistá finská studie, kde bylo zjištěno, že když muži jedí velké množství jablek a dalších jídel bohatých na látku Quercetin, mají o 20 % méně diabetu a také srdečních chorob. Pokud máte zájem Quercetin do těla dostávat, pak se vůbec nevyhýbejte rajčatům, borůvkám a jiným bobulím a také cibulkám. 

Neopomíjejte skořici

Možná vám nechutná nebo ji jednoduše v jídle vůbec nepoužíváte, ovšem měli byste. Skořice je totiž skvělý bojovník proti cukrovce. Stačí pouze jedna kávová lžička denně, kterou můžete ukrýt prakticky do čehokoliv a už to podle vědců stačí na to, aby sestaly vaše buňky citlivější na inzulin.

Velké změny v těle se navíc začnou ještě postupně objevovat. Po nějakých 50 dnech se skořic se totiž dokonce diabetikům podařilo snížit úroveň cukru v krvi po jídle. K tomu všemu má skořice také velmi pozitivní vliv na srdce.

Bez citrusů ani ránu

Lidé s diabetem tíhnou k tomu, že mají v těle velmi malé množství vitaminu C. V tomto případě je tudíž nutné doplnit tento vitamin v těle. Antioxidanty narvané v citrusu jsou tudíž tou ideální volbou. Důvod, proč dát přednost čerstvému ovoci před pilulkou, je poměrně jednoduchý. Ovoce má totiž kromě všeho dalšího v sobě také vlákninu a další nutriety.

Pokud tedy máte strach z cukrovky, můžete alespoň některé z těchto triků vyzkoušet a určitě pomůžete tomu, abyste se ve stáří podobně nepříjemné chorobě vyhnuli, případně jí alespoň napadení vašeho těla pořádně zkomplikovali. 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru