Slaná voda je zdraví škodlivý hnus. V Ostředku ji mají ve studnách už 25 let

Ostředek Bělčice leží těsně pod dálnicí D1
Zobrazit fotogalerii (8)
  |  

Už čtvrt století pijí lidé z Ostředku na Benešovsku ze svých studní slanou vodu. Kvůli dlouhodobému znečištění pitné vody ve studních jim proto hrozí velké zdravotní komplikace. Může za to blízkost dálnice D1 a její solení? Jak reaguje Ředitelství silnic a dálnic?

Sůl nad zlato. Tohle pořekadlo zná určitě každý, ale lidé v Ostředku si o něm myslí své. Už pětadvacet let nemohou pít vodu ze svých studní. Voda v nich totiž obsahuje velké množství soli, které by jim mohlo při dlouhodobém používání přivodit závažné zdravotní komplikace. Základní surovinu nezbytnou pro život nezbývá než dovážet, protože v obci není vodovod.

Peníze od ředitelství pomohou k vodovodu

Vyšší obsah soli způsobuje blízkost dálnice D1, která je doslova přilepena na všech pět částí obce a průsak po chemickém ošetření dálnic do okolní půdy. Lidé v Ostředku si už dlouhé roky na neúnosnou situaci stěžují, ale úředníci z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) byli neoblomní. Až teď se situace pohnula k lepšímu. Po dlouhých vyjednáváních dostane obec od Ředitelství silnic a dálnic konečně finanční kompenzaci, kterou použije na připojení vody ze Želivky.

Ostředek má pět částí, žije v nich 367 lidí a všech pět částí obce - Bělčice, Mžižovice, Ostředek, Třemošnice a Vráž leží doslova přilepené k dálnici D1.

Ředitelství silnic a dálnic poskytne Ostředku 6,5 milionu korun. Peníze půjdou jako příspěvek na společný vodovod i pro další obce, které sice netrápí sůl, ale sucho. "Do projektu se zapojilo sedm obcí, kromě nás jsou to Teplýšovice, Vranov, Struhařov, Chotýšany, Čakov, Divišov. Připravují se různé dokumenty, které jsou potřebné pro územní rozhodnutí a stavební povolení," přibližil starosta Ostředku Marek Škvor. 

 

Škody, energii a čas už lidem nikdo nenahradí

Ostředečtí teď mohou používat vodu ze studní maximálně na koupání a splachování záchodu. Voda je totiž tak slaná, že se z ní nedá ani vařit a lidé ji nepijí i kvůli obavám o zdraví. Jsou dobře poučení o nepříznivých účincích soli při dlouhodobém nadužívání. Někteří z nich už pětadvacet let vozí vodu v kanystrech ze studánek, jiní od příbuzných nebo nákupují balenou vodu.

K solení se v Česku používá nejčastěji chlorid sodný, tedy klasická kuchyňská sůl. V menší míře i chlorid vápenatý, který je méně škodlivý, ale zhruba třikrát dražší. Často se používají i kombinace těchto solí.

Soli je tu ve vodě tolik, že lidem ničí vodovodní kohoutky, pračky i myčky na nádobí. I to je další důvod, proč se lidé v Ostředku těší na nový vodovod. "Když je zima tuhá a solí se dálnice, je ve vodě čtyřikrát vyšší množství soli, než povoluje norma hygienického ústavu. Opravdu je na čase, aby se to připojilo," říká obyvatelka ostředecké bytovky Ludmila Šimáčková, která už si ani život bez kanystrů nedovede představit.

Veřejný přislib ŘSD tady sice je, stejně jako je už připravený projekt připojení na nedaleký vodovod. Ale příprava stavby bude ale trvat ještě několik měsíců, tak obce chtějí hledat i další dotace. Náklady na vybudování vodovodu totiž půjdou do desítek milionů korun. 

Otrava solí

Pokud je v těle soli nadbytek a vyměšovací systém ji nestačí vyloučit, dochází k otravě, která může skončit i smrtí. Zpravidla se dají rozpoznat tři stadia.

V prvním se mohou objevit funkční poruchy jater, ledvin nebo kůže, popřípadě všechny najednou.Ve druhém stadiu následuje selhávání orgánů a v moči se může objevit bílkovina.

Třetí stadium se projevuje nálezem bílkovin, močových válců, červených krvinek a hnisu v moči, což jsou všechno známky závažného poškození ledvin.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru