Drogy, léky, mobily! Podívejte, jak probíhal další zásah ve věznici Bytíz

Podívejte se, jak vypadl jeden ze zásahů v příbramské věznici a co všechno se našlo
Zobrazit fotogalerii (21)
 

Dvakrát nevstoupíš do stejné řeky a drogy v sušenkách klidně zase můžeš ukrývat? Pokud si to mysleli odsouzení v příbramské věznici, šeredně se spletli. Přesně dva měsíce po první velké razii tam totiž proběhl další zásah. Víme, jak to celé probíhalo.

Ve věznici Bytíz proběhl další pečlivě naplánovaný zásah zaměřený na rozsáhlou a organizovanou drogovou trestnou činnost. Celá akce s názvem TRANSIT se kromě věznice zaměřila také na jednu obci na Příbramsku a Českobudějovicku, Karvinou, Pardubice a Prahu. Jejím výsledkem je 21 obviněných osob ve věku 22 – 65 let, z toho je osm vězňů. "Ostatní jsou jejich známí, příbuzní či kamarádi," potvrdila policejní mluvčí Monika Schindlová. 

Všichni se budou zpovídat ze zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, z přečinu šíření toxikomanie a maření výkonu úředního rozhodnutí. Hrozí jim tak dva až deset let za mřížemi. Celé to bylo jako vystřižené z nějakého akčního filmu.

Vězni dávali úkoly

Hlavní organizátoři z řad vězňů přes telefon úkolovali ostatní členy skupiny a koordinovali jejich činnost. "Osoby na svobodě nelegálně obstarávaly návykové látky, které v balících zasílaly odsouzeným. Na zásilky uváděly smyšlená jména a drogy se snažily uschovat například v kancelářském lepidle, v sušenkách, zahuštěném mléku, umělém sladidle, zažehlené mezi stránkami časopisu nebo v samolepkách," vysvětlila Schindlová.

Bylo provedeno celkem pět domovní prohlídek, z toho dvě ve věznici. Podařilo se při nich najít obaly od léků, jehly a tablety, ty budou nyní podrobeny znaleckému zkoumání.

Během posledních pár měsíců se pokusily propašovat do věznice téměř jeden tisíc tablet léků. Značnou část návykových látek však zaměstnanci věznice odhalili a zadrželi v doručených zásilkách. V některých případech tablety skrytě pronášeli do prostor věznice i odsouzení, kteří pracovali na venkovních pracovištích. Získané drogy následně distribuovali mezi ostatní vězně. Z jejich prodeje pak měli finanční prospěch nebo je vyměňovali za tabák, kávu a jídlo.

Danou akci, které předcházely několikaměsíční přípravy, se podařilo zrealizovat díky dlouhodobé spolupráci s vězeňskou službou. "Na zásahu se podílelo přes sto policistů ze tří územních odborů, více než padesát pracovníků vězeňské služby a dokonce čtyři zásahové jednotky, a to Středočeského kraje, Královéhradeckého kraje, Moravskoslezského kraje a Správy hlavního města Prahy."