Festival Hravě a zdravě v Řevnicích zakončí hvězdní The Tap Tap

The Tap Tap je úspěšnou kapelou, která pracuje s lidmi z Jedličkova ústavu. Cena za slávu je však tvrdá, v kapele rozhodně neuspěje každý.
  |  

Řevnické kulturní dění rozvíří tuto sobotu zcela nový festival. Na co všechno se můžeme těšit?

Boření mýtů pokračuje

Začínáme záměrně odzadu. Největší lákadlo pro návštěvníky totiž skýtá bezpochyby samotný závěr večera, na němž vystoupí známá kapela The Tap Tap v prostorách Lesního divadla. Organizátoři spolupráci s handicapovanými umělci nezvolili náhodou. Festival se totiž koná pod záštitou Modrého domečku, kavárny, v níž pracují lidé s mentálním a duševním onemocněním.

"Tap Tap jsou nám podobní v tom, že tvoří aktivity pro lidi s postižením," uvedla pro ČtiDoma ředitelka o.s. Náruč (sdružení provozující kavárnu Modrý domeček) Zuzana Dudáková důvody, proč se právě The Tap Tap jevili jako ideální headliner festivalu. "Snaží se ukázat, že i tihle lidé dovedou těm ostatním něco přinášet. To se nám na nich líbí. "

Den bez aut jako dlouhodobější téma

V rámci festivalu proběhne i Den bez aut, kdy bude odkloněna doprava z centra města. Starosta města Tomáš Smrčka uvedl, že tím bude zajištěna bezpečnost účastníků festivalu. Doprava v Řevnicích je však dlouhodobým tématem, jímž se v obci zabývají s každým začátkem nového školního roku. Před základní školou v Řevnicích totiž bývá před osmou hodinou ráno kvůli množství aut problém vůbec zastavit.

Marie Hrdá z o.s. Náruč se nám přiznala, že je samotné při rozvážení svačinek překvapilo, kolik místních rodičů vozí své děti do školy autem. "Jedná se přitom o lidi, kteří ani nepokračují dál do práce do Prahy, ale vracejí se zase domů," sdělila nám.

"Snažíme se tomu uzpůsobit i technické řešení komunikací kolem škol, aby se tam ta doprava autem zklidnila a zčásti i omezila prostupnost," řekl nám k problematice starosta Tomáš Smrčka. "Chceme lidi vybudit k tomu, aby se nebáli děti posílat na kole, koloběžkách, pěšky." Kromě místních totiž do školy dojíždí řada přespolních dětí, které rodiče do školy pochopitelně sváží.

Nábor kroužků, místní podnikatelé a obchodníci

"Zapojí se podnikatelé a obchodníci, ale také provozovatelé různých služeb, kroužky, organizace, zdravotnická zařízení, spolky. Jde nám o to, aby měl každý tu šanci se předvést s tím, co provozuje, nabízí," popisuje hlavní myšlenku festivalu Marie Hrdá. "Zároveň by to mělo sloužit jako takový nábor dětských kroužků s tím, že začíná nový školní rok. To byla taková prapůvodní idea, když festival vznikal."

Některé služby se však na náměstí Jiřího z Poděbrad, kde bude hlavní dění festivalu probíhat, jednoduše dopravit nedají. Pro ně organizátoři uspořádali tzv. rodinnou hru, která má stanoviště po celých Řevnicích. Ratolesti se svými rodiči tak mohou navštívit například místní Sokol a podívat se, jakým sportovním aktivitám se v jeho prostorách mohou věnovat.

Dění na řevnickém náměstí vypukne ve 13:00. Hudební zakončení, na němž spolu s Tap Tap vystoupí i dětský pěvecký sbor Canto Carso jako předkapela a lidový soubor Notičky společně s hlavní hvězdou, odstartuje v Lesním divadle v 19:00.

Občanské sdružení Náruč existuje od roku 2000. O tři roky později sdružení otevřelo denní stacionář pro děti se zvláštními potřebami v Dobřichovicích. V návaznosti na tento projekt vznikl v roce 2007 sociální podnik Modrý domeček. Do kavárny, v níž obsluhují lidé s mentálním a duševním onemocněním jsme se byli podívat. Více ve článku Radosti a strasti v sociálním podnikání. Kavárna Modrý domeček 1. část