Vidět a být viděn. To je, oč na silnici běží!

Běžná potkávací halogenová světla dosvítí zhruba do vzdálenosti 60 - 70 metrů. Pokud používáme ledkové či xenonové osvětlení, vzdálenost, na kterou jsou vozidla schopna dosvítit, se zvyšuje na 130 až 150 metrů.
  |  

K nehodám, při nichž řidič sraženého chodce neviděl nebo viděl pozdě, dochází až příliš často. Jste si jisti, že z místa řidiče skutečně vidíte na vozovku dostatečně? Poradíme, kde si případně světla můžete nechat seřídit.

„Chodec by za použití reflexních pásků měl být z pozice řidiče viditelný na 200 metrů,“ říká Martin Farář z oddělení Ministerstva dopravy BESIP. Kampaň zaměřenou na bezpečnost chodců vede BESIP již řadu let. V příštím týdnu se společně s Policií ČR, společností OSRAM s.r.o., profesní komorou STK a Svazem dovozců automobilů zaměří na bezpečnost z pohledu řidiče.

Halogenová světla nebo LEDky?

Jednoduše řečeno vidíte jen tam, kam dosvítíte. „Běžná potkávací halogenová světla dosvítí zhruba do vzdálenosti 60 - 70 metrů. Pokud používáme ledkové či xenonové osvětlení, vzdálenost, na kterou jsou vozidla schopna dosvítit, se zvyšuje na 130 až 150 metrů. Důležitý je i rozptyl světel do stran,“ říká Martin Farář.

Tohle jsou jistě fakta, pro řidiče však nemusí být volba tak jednoznačná. Na serveru auto.cz upozorňují mimo jiné na to, že za diody si připlatíte. A xenonové zdroje jsou zase vábidlem pro zloděje. Možná i proto potkáte řidiče s halogenovými světly na českých silnicích jednoznačně nejčastěji.

Sklopená potkávací světla

Ať už svítíte čímkoliv, je třeba dbát na to, abyste měli světla dobře nastavená. „Problém může nastat ve chvíli, kdy někdo převáží náklad v zavazadlové části vozidla. Vozidlo je přetížené na zadek, sklopí si potkávací světla směrem dolů. Pak už je zapomene vrátit, takže neosvětluje správně kus komunikace, který je potřeba,“ uvádí Martin Farář jeden z typických případů.

Kde si nechat světla seřídit?

Kampaň Vidět a být viděn potrvá od 2. do 8. listopadu. Řidiči nebudou pouze napomínáni za to, že správně nesvítí. V případě, že řidič nebude mít správně seřízená světla, měl by ho policista odkázat na jedno z pracovišť STK, které se zapojily do kampaně. Přinášíme seznam STK stanic, do nichž můžete zavítat v rámci Prahy a Středočeského kraje.

STK pracoviště zapojená do kampaně

● Praha:

  • STK Praha - Vinohrady, Fričova 892/13, www.stkpraha.cz, tel.: 222 564 115
  • STK Praha – Holešovice, Za Elektrárnou 19, www.stknepomucka.cz, tel.: 377 243 481
  •  STK Praha – Černý most, Skorkovská 1537, www.tuev-nord.cz, tel.: 296 587 244

● Středočeský kraj

  • STK Kladno, Železničářů 885, www.testcar.cz, tel.: 312 680 016 ¨
  • STK Valšim, Divišov, Benešovská 300, www.stkvlasim.cz, tel.: 317 855 313
Přečtěte si také o tom, kdy nastává vhodná příležitost k tomu vyměnit letní pneumatiky za zimní. A vzhledem k tomu, že podmračené dny již udeřily, byste měli dbát na zvýšenou opatrnost v silničním provozu obecně.