Smogovou situaci vyhlásila i Praha

Hodnoty PM10 v Suchodole dosahovaly včera ráno 130 mikrogramů/m3. Dnes to bylo již pouze 105 mikrogramů/m3, což stále značí špatnou kvalitu ovzduší.
Zobrazit fotogalerii (2)
  |  

K upozornění, které platí pro Středočeský kraj, se nyní přidává i Praha. ČHÚ vyhlásil smogovou situaci dnes po půlnoci. K překročení limitů polétavého prachu došlo na celém území hlavního města.

Polétavý prach PM10 jsou drobné částice menší než 10 μm schopné volného pohybu v atmosféře. Vznikají např. při spalování fosilních paliv - tj. doprava, průmysl aj. Nadměrné působení prachových částic může poškozovat dýchací ústrojí. 24 hodinový imisní limit pro suspendované částice frakce PM10 je 50 μg/m3. 

Pro metropoli platí v tuto chvíli totéž, co pro Středočeský kraj. Zdravému dospělému člověku pobyt venku neublíží. Doma by nicméně měly zůstat děti, starší lidé a osoby s chronickými dýchacími potížemi. Ideálně byste neměli vyjíždět ani se svými vozy, neboť mise z automobilů se významně podílejí na zvýšených koncentracích částic PM10 a oxidu dusičitého.

Na co dát pozor při zkoumání stavu ovzduší?

Situaci můžete průběžně sledovat na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu. Dejte však pozor na to, jakým způsobem budete data interpretovat. Špatný stav kvalitý ovzduší sice hlásí pouze průmyslová zóna Prahy 10 a Karlín. Když se však podíváte na stěžejní ukazatel 24hodinový klouzavý průměr koncentrací suspendovaných částic PM10 100 mikrogramů/m3, zjistíte, že hodnoty byly překročeny i na Praze 6 v Suchdole, kde celková kvalita ovzduší hlásí z celé Prahy nejlepší hodnoty.

Zjednodušená legenda
Kvalita ovzduší PM10
velmi dobrá 0 - 20
dobrá > 20 - 40
uspokojivá > 40 - 70
vyhovující > 70 - 90
špatná > 90 - 180
velmi špatná > 180

 

Podrobnosti o tom, proč došlo ke smogové situaci ve středních Čechách si můžete přečíst ve článku Řidiči, nevyjíždějte! Středočeský kraj dusí smog! V obou krajích platí smogová situace do odvolání.

Mapa ukazuje stav polétavých částic ze středy 4. listopadu.

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru