Špatně se jim dýchalo a nevěděli proč

Dětem se prý na čerstvém vzduchu ulevilo, v průběhu dne se však obtíže vrátily...
  |  

Řevnickým žákům se při bruslení na stadionu v Černošicích udělalo nevolno. Lékařské zprávy hovoří o poleptání plic čpavkem. Vyšetřující kriminalisté k případu nesdělují podrobnosti. Co se na stadionu skutečně stalo?

Část řevnické základní školy přijela včera bruslit na zimní stadion v Černošicích. V minulém článku jsme vás informovali o tom, že několik žáků následně zkolabovalo, a o tom, jak se k incidentu vyjádřil správce stadionu. Nyní přinášíme informace o průběhu čtvrtečního dopoledne přímo na stadionu.

Těžký vzduch nutil všechny ke kašli

Žáci pátých tříd nastoupili ve čtvrtek dopoledne na hodinu bruslení. V hale byl od začátku hutný, těžký vzduch. Děti na ledě postupně začaly kašlat. Učitelkám sdělovaly, že je bolí hlava a potřebují se napít. Ty je následně posílaly do šaten. Děti, které se cítily nejhůře, v nich již zůstaly. V oddělených prostorách šaten měl panovat daleko lepší vzduch než na ledové ploše.

Podle trenérů se jednalo o běžnou situaci

Kašel trápil děti i pedagogický sbor čím dál více. Místní trenéry, kteří byli s dětmi na ledě, situace nijak neznepokojila. Venku panovalo poměrně teplé a slunečné podzimní počasí. Zatímco v hale se teplota pohybovala pod bodem mrazu. V takovýchto dnech prý děti zkrátka pokašlávají.

Mohlo by vás zajímat: Demografická prognóza v Lipencích. Budou školy a školky kapacitně stačit?

Dětem se ulevilo jen zdánlivě. V Motole se zjistilo, že mají poleptané plíce

Odpověď trenérů pedagogy příliš neuspokojila. Poté, co hodina skončila, vyvedli děti ven z haly. Na čerstvém vzduchu se dětem očividně ulevilo s výjimkou jednoho chlapečka.

Během odpoledne se dětem i pedagogům přitížilo. Škola postupně dostávala informace od rodičů, kteří se svými dětmi navštívili nemocnici. Diagnóza, že šlo o poleptání plic čpavkem, nebyla zrovna příznivá. Škola proto vyzvala zbylé rodiče, aby s ratolestmi k lékaři pro jistotu zamířili.

Co na situaci říkají samotní rodiče? S důvtipem vše popsala Alice Zavadilová. Na svém facebookovém profilu zveřejnila fotku tří rozesmátých dětí se slovy: "Domácí stanice "poleptané plíce". Nenechte se zmást jejich úsměvy, i když tihle tři ještě dopadli dobře. Jenom se jim blbě dýchá a ještě pár dní bude, nemůžou křičet ani cvičit." Na příspěvek se v plném znění můžete podívat zde.

Mohlo by vás zajímat: Muži ve školce? Je jich málo, ale někde vědí, jak jsou pro děti důležití

Ředitelka: Případ jsme předali policii. Tři děti jsou v nemocnici přes víkend

Podle ředitelky školy Mgr. Simony Škaloudové případ řeší Policie ČR, která v pátek dopoledne vyšetřovala i v řevnické základní škole.

„V současné době máme 3 děti v nemocnici přes víkend, není to úplně dobré. Také už máme ve škole shromážděno několik lékařských zpráv, které potvrzují poleptání sliznice dýchacího ústrojí amoniakem. Proto jsme varovali rodiče, aby se raději podrobili s jejich dítětem lékařskému vyšetření, kdyby se stav dítěte nelepšil,“ uvedla Škaloudová pro ČtiDoma. „Spolupracujeme s JUDr. Petrem Jonášem, který je ochoten individuálně pomoci všem zúčastněným rodinám. Případ jsme tedy ohlásili Policii ČR, na pojišťovnu, zřizovateli a jsme po mailu i telefonu v kontaktu s rodiči.“

Ředitelka dále uvedla, že hasiči měřením v hale nezjistili zvýšenou hladinu amoniaku. Hasiči však měli na stadion dorazit až odpoledne, nikoliv v inkriminovanou dobu. Podle svědků v hale krátce po odchodu řevnických školáků otevřeli dveře na obě strany.

Mohlo by vás zajímat: Jak na bolavé ouško

O kauze jsme dále psali: