Může za újmu školáků s poleptanými plícemi rolba?

Ilustrační foto
  |  

Dnes dopoledne proběhla na černošickém stadionu nová měření, která měla objasnit, co mohlo za dýchací potíže dětí z Řevnic. Jaké jsou jejich výsledky? A jak se k všemu staví majitel stadionu?

Podle měření za komplikace možná může oxid uhelnatý. Lékařské zprávy mluví jinak

O čtvrteční události, ke které došlo na černošickém zimním stadionu, vás informujeme průběžně. Skupině řevnických školáků se během pobytu na ledě udělalo zle. Většina z nich následně navštívila lékaře. Případ dokonce vyšetřují kriminalisté, kteří dnes společně s chemickou laboratoří Kamenice a Krajskou hygienickou stanicí z Ústí na Labem navštívili inkriminovaný stadion.

Ve snaze zjistit příčinu kolapsu několika školáků proběhla rekonstrukce s rolbou, která jezdila na stadionu i minulý týden. Experti naměřili zvýšenou koncentraci oxidu uhelnatého. „Podle informací, které mám z laboratoře, došlo k vyloučení úniku čpavku,“ řekl ČtiDoma mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. „Jako nejpravděpodobnější, ale zatím ne úplně potvrzená se jeví varianta, že zdravotní potíže dětí byly způsobeny zplodinami spalování té rolby, která několikrát před pátečním bruslením upravovala led tak, aby byl kvalitní.“ Lékařské zprávy nicméně hovoří o poleptání plic způsobené těkavou látkou, podle všeho se mělo jednat o chlor nebo amoniak (více ve článku Kauza dětí s poleptanými plícemi.)

Majitel stadionu vyřadil z provozu jednu rolbu. Plánuje pořídit zařízení na měření CO

Podle správce stadionu Miroslava Slapničky rolbu, kterou upravovali led ve čtvrtek dopoledne, vyřadili z provozu. Stadion je stále v provozu a nikdo další zdravotní potíže nezaznamenal.  „Zařízení, ve kterých čpavek je, jsou oddělená plynotěsně od té haly. Do haly se nemůže dostat,“ vyvrací Miroslav Slapnička závěry lékařů. Monitorovací zařízení je podle něj navíc propojeno se záchranným systémem, který rovněž únik čpavku nezaznamenal. Zároveň je připraven investovat do zařízení, které bude v hale měřit hladinu CO.

K celé věci se ČtiDoma vyjádřil i černošický starosta Filip Kořínek. „Velmi bedlivě kauzu sledujeme. Dnešní měření nezjistila nic, co by nasvědčovalo úniku čpavku, o kterém se spekulovalo, a které stadion od začátku vylučuje. Všechno ukazuje na to, že tam nenastala žádná mimořádná událost. Pořád však není jasno v tom, co se stalo. Dnes večer na Radu města přijdou i zástupci stadionu,“ řekl starosta. O vyjádření jsme již v pátek požádali rovněž řevnického místostarostu Ondřeje Skripnika, jehož vyjádření si můžete prohlédnout na obrázku níže (pro zvětšení klikněte na obrázek).

Stále se čeká na výsledky měření Krajské hygienické stanice z Ústí nad Labem, které by měly být k dispozici v pátek.

Co jsme o kauze již napsali?