Nekrmte koně sami! Klisna z Milovic byla v kritickém stavu…

Divocí koně v Milovicích
Zobrazit fotogalerii (4)
 

V Milovicích se před nedávnem usídlili divocí koně, které sem převezli z Anglie. Bohužel, lidé nerespektovali zákaz krmení těchto koní a na to doplatila klisna Sgurr, která je v kritickém stavu…

Klisna doplatila na krmení

Chodit „na koníky“ je oblíbenou zábavou rodin s dětmi. Velmi často sebou bereme tašku plnou pečiva, abychom koníky krmili, což bychom ale sami nikdy neměli! Nyní na tuto „péči“ návštěvníků doplatila klisna Sgurr, která patří do stáda divokých koní, kteří byli nedávno převezeni do Milovic, aby zde utvořili ještě s dalšími zvířaty divokou rezervaci.


Klisna je v kritickém stavu

Klisna přijela březí a nedávno porodila dokonce hříbátko, což byl obrovský úspěch. Bohužel nyní je ona i hříbátko v kritickém stavu. Návštěvníci je totiž přes zákaz krmili pečivem, které divocí koně nesmí. Divocí koně totiž nemají přijímat velké dávky potravyy, ale potravu bohatou na vlákninu, a to po malých dávkách. Pastva trávy je tak pro ně přesně to pravé. Chudák Sgurr na tom není dobře, po bolestivé kolice ji bylo třeba oddělit od stáda a nyní se zvěrolékaři rozhodují, žee ji budou operovat. Pro divoké zvíře je pochopitelně pobyt v uzavřeném prostředí velmi stresující a hrozí, že nebude moci kojit své hříbě, ohroženi na životě jsou tak oba dva. „Důležité je, že klisna s hříbětem přežily první, kritickou noc,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina, která divoké koně do Milovic přivezla.

 

Přečtěte si, kam v listopadu za zvířaty...


Nekrmte koně nikdy sami!

Krmit bychom neměli sami ani domestikované koně, tašku s pečivem je třeba umístit někam, aby k ní měli přístup pouze chovatelé a pečivo přidělili koním sami. Jinak by totiž neměli přehled o tom, kolik toho zvíře pozřelo a kůň by se mohl překrmit a dostat závažnou koliku, která ho ohrožuje na životě. Proto nikdy nekrmte zvířata sami a nechejte to na chovatelích, nebo tak učiňte pouze s jejich souhlasem!


Divocí koně přijeli do Milovic letos 28. ledna. V novém prostředí si velmi dobře zvykli. První hříbě se jim narodilo 22. října, Léčba a péče o koně je nesmírně nákladná a s nejistým výsledkem. Veřejnost může Sgurr podpořit v jejím zápase o přežití zasláním finančního daru na sbírkový účet číslo 2100540679/2010 nebo zasláním dárcovské zprávy DMS KRAJINA na číslo 87 777.

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru