Výborně! Klisna z Milovic, která málem zemřela na překrmení, je zpátky u stáda

Divocí koně v Milovicích
Zobrazit fotogalerii (4)
 

Dobrý konec bude mít zřejmě případ kobylky Sgurr ze stáda divokých koní, která doplatila na překrmování návštěvníky rezervace. Zcela vyhráno však není a podle veterinářů se může situace opakovat... 

Sgurr je na tom lépe

Jak jsme již psali, divocí koně nesmějí pečivo, které sem zřejmě v dobré víře nosilo návštěvníci. Přitom je na ohradě jasně uvedeno, že divocí koně se krmit nesmějí... Klisna měla závažnou koliku, vše bylo komplikované ještě tím, že nedávno porodila hříbě. Hrozilo, že nebude moci hřábě kojit a že by mohlo zahynout i to... Pro klisnu Sgurr byl rizikovějším faktorem stres z odloučení od stáda než doznívající následky zdravotních potíží. Zvíře, které se narodilo ve volné přírodě na skotských horách, nikdy nebylo oddělené od ostatních zvířat. Nikdy také nebylo pod střechou a v uzavřeném prostoru.

 

Vyhráno ještě není...

„Chtěl bych poděkovat všem lékařům, kteří se o klisnu po celou dobu intenzivně starali a zachránili tím život nejenom jí, ale i hříběti, které je na ní zcela odkázané,“ ocenil pomoc veterinářů Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina. „Neznamená to ale, že bychom měli úplně vyhráno. Podle lékařů existuje riziko, že se potíže u klisny mohou po prodělaných problémech opakovat. Proto musíme její zdravotní stav v terénu sledovat,“ doplnil Dalibor Dostál. 

 

Návštěvu raději odložte

Případ kobylky vyvolal značný  zájem veřejnosti, přesto bychom návštěvu klisny měli nechat na později: „Velkou pomocí pro klisnu i hříbě teď bude, pokud budou mít potřebný klid. Proto bychom chtěli požádat veřejnost, aby jim nechala prvních několik dní na zotavení a začlenění do stáda a případnou návštěvu lidé odložili na později,“ požádal Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky.  

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru