Kobylku Sgurr přijalo její stádo klidně, hříbátku se daří dobře

Divocí koně v Milovicích
Zobrazit fotogalerii (4)
 

Před týdnem potkalo milovické stádo divokých koní nemilá událost. Klisna Sgurr skončila s nebezpečnou kolikou, když ji návštěvníci překrmili. Naštěstí vše dopadlo dobře, klisna je zpět u svého stáda, které ji přijalo nad očekávání dobře. A dobře se také daří hříbátku, které bylo na jejím mléce závislé. 

Sgurr přijaly i ostatní klisny

Pokračuje také proces začleňování hříběte do stáda. „Klisny projevují zvýšenou zvědavost a matka jim již povoluje i očuchávání. Hříbě přitom takzvaně "klape hubou," dává najevo svou podřízenost a neútočnost a zároveň si říká o šetrné zacházení. Jedná se o typický projev, vyskytující se jak v přírodě, tak v domácích chovech,“ popisuje etoložka Martina Komárková z Výzkumného ústavu živočišné výroby a Univerzity Karlovy. Na klisnu zareagovaly dobře také ostatní klisny stáda: „Ostatní klisny se kolem Sgurr obranně semkly, jakmile přišel obhlédnout situaci hřebec. Ten na ně ovšem nedbal, prodral se skrz a za mohutného ržání matku s dcerou očuchal, aniž by jim jakkoli hrozil,“ popsala Martina Komárková důležité setkání. Právě to mohlo být rizikové. Pokud by hřebec po návratu hříbě nepřijal, mohl by je ohrozit. 

 

Klisna hříbátko kojí

hříbátku se daří nad očekávání dobře. Pokud by totiž bývalo nemohlo sát mléko od matky, byl jeho život v ohrožení. Malá klisnička již téměř zdvojnásobila svou porodní velikost a v současnosti váží více než padesát kilo. To vše dosáhla díky vydatné mateřské stravě. „Frekvence kojení se postupně ustaluje na dvě v hodině a nějakou dobu tak setrvá, než si mládě přivykne na pevnou stravu,“ konstatuje Martina Komárková.