Čelákovickou lávku ocenili v Denveru, starostové se o ni stále přou

Lávka byla zařazena do rodiny oceněných projektů, jako například nové Světové obchodní centrum v New Yorku
Zobrazit fotogalerii (6)
  |  

Čelákovickou lávku přes Labe otevřeli před rokem v červnu. Nyní lávka získala významné ocenění, první místo v kategorii Infrastruktura roku v americkém Denveru od asociace betonářů. Přesto  se o lávku dodnes starostové Čelákovic přou. 

Odvážná stavba získala cenu

Lávka je rozhodně velmi pohledná stavba. Slouží pěším i cyklistům, kterým výrazně zkracuje cestu a nabízí nové pohledy. V rámci předávání cen Americké betonářské asociace v Denveru získala tato stavba v kategorii Infrastruktura první místo. Soutěžní boj jsme svedli s projekty z Francie a dalších zemí. Mezi oceněnými projekty bylo v minulosti například nové Světové obchodní centrum v New Yorku. „Bez odvahy investora, kterým bylo město Čelákovice, by tato inovativní stavba nemohla být nikdy realizována a oceněna. V historii Čelákovic se jedná o nejprestižnější ocenění projektu realizovaného městem,“ uvedl starosta Čelákovic Josef Pátek.

 

Řešení lávky bylo nahlášeno na úřad

Podle starosty však provázely schvalování lávky problémy: „Zastupitelé, kteří nehlasovali pro toto technické řešení následně toto napadli a poslali udání na Úřad pro ochranu veřejné soutěže. Ten vše prošetřil se závěrem, že město postupovalo v souladu s právem. Takto je informace o zásluhách na tomto ocenění kompletní,“ uvedl Josef Pátek. Bývalá starostka Zdeňka Tichá ale namítá: „Vize lávky a návrh technického řešení spadá daleko před rok 2012. Ano, byl zaslán podnět na ÚOHS - nikoliv kvůli technickému řešení, ale kvůli jednacímu řízení bez uveřejnění, které proběhlo ještě před započetím stavby a které se týkalo věci, jež mohla být vyřešena ještě předtím.“

 

Financování s problémy

Dále bývalá starostka tvrdí, že byla podepsána smlouva o prodloužení termínu konce stavby, aniž by bylo zajištěno financování, protože finanční prostředky z fondu musely být vyčerpány do konce roku 2013: „Podařilo se nám na fondu dojednat naprostou výjimku ve financování. Lávka je, je technicky dokonalá, sbírá ocenění - a za to patří dík všem zastupitelům od začátku budování lávky (nebudu citovat jména), projektantovi a zhotoviteli. A její slavnostní otevření na letní slunovrat v roce 2014 byl jedním z nejhezčích čelákovických zážitků,“ uvedla bývalá starostka. Josef Pátek oponuje: „Toto technické řešení odsouhlasilo zastupitelstvo dne 1. 10. 2012 (tedy v době, kdy nebyla starostkou paní Tichá) usnesením číslo 9.“ Ať tak, či tak, lávka slouží již déle než rok svému účelu a to je více než dobře.  

 

O Čelákovicích jsme nedávno psali v souvislosti s využíváním aplikace, která má zlepšit pořádek ve městě. Zde aplikace nefunguje ve spolupráci s radnicí, ale stará se o ni spolek... 

 

Věděli jste, že v Čelákovicích žije "Wintonovo dítě"?