Ubrání se vaše babička kyberšmejdům? Raději ji vezměte na kurz!

"Projekt je postaven na začlenění seniorů zpět do společnosti. Tedy těch osob, které nechtějí jenom sedět doma a tzv​.​ užívat důchodu, ale chtějí být i nadále aktivní," říká o projektu "Internet vstřícný" pro seniory Jiří Palyza.
  |  

Nebo pokud babička naopak ovládá internet excelentně, přihlaste ji jako ambasadorku do projektu „Internet vstřícný pro seniory“. V něm se starší lidé dozvědí především, jak se bránit před internetovými podvody.

Slyšíte správně ambasadorem, který bude dále školit babičky a dědečky, má být rovněž z řad seniorů. „Senioři patří mezi nejzranitelnější skupinu obyvatel v oblasti užívání online prostoru. Proto vznikl nápad proškolit aktivní seniory, uživatele online prostoru, aby své zkušenosti a zkušenosti získané specializovanou výukou, mohli dále předávat ve skupině, jejímž potřebám nejlépe rozumí,“ uvedl pro ČtiDoma Jiří Palyza z Národního centra bezpečného internetu, které kurzy v rámci projektu „Internet vstřícný pro seniory“ pořádá.

Šmejdi útočí v oblasti internetového bankovnictví nebo seniory lákají k podpisu smluv

„Většina z internetové kriminality je postavena na důvěřivosti seniorů, neznalosti internetového prostředí, neznalosti nástrah internetového prostředí. Navíc už i v internetovém prostředí začínají aktivně působit prodejci se silně nátlakovými a neetickými metodami, tzv. kyberšmejdi.​ A senioři jsou bohužel jejich častými oběťmi,“ říká Palyza.

A jaké konkrétní metody tito kyberšmejdi využívají. „Na seniory se nejčastěji zaměřují podvodníci, kteří se snaží vylákat z něj údaje k jeho platební kartě, čísla účtu a osobní údaje obecně. Zejména tam, kde senior užívá internetového bankovnictví. Druhou velmi rozšířenou skupinou podvodníků jsou prodejci s nekalými prodejními praktikami, kteří se snaží seniory zmanipulovat k nákupu nepotřebného zboží nebo podpisu pro ně nevýhodných smluv,“ vysvětluje Palyza.

V současné fázi projektu se hledají ambasadoři (např. v městských částech Prahy 15 a 16), kteří budou proškoleni v průběhu prosince. Po zaškolení budou moci školit další seniory v regionu. „Tyto kurzy budou zaměřeny na seniory (nebo osoby, které se seniory chtějí pracovat), které již s internetem pracují, tedy nejsou úplnými nováčky,“ upozorňuje Palyza. Myslelo se však i na seniory, kteří s internetem teprve začínají. „V rámci projektu bude fungovat i základní kurz Senior online - začínáme s internetem, tedy krok za krokem. To vyžaduje, aby někdo seniora, který se poprvé posadí k PC, vedl krok za krokem.“

Národní centrum bezpečného internetu připravilo ve spolupráci se Středočeským krajem také projekt Kraje pro bezpečný internet. Aktuálně v jeho rámci probíhají zdarma kurzy pro rodiče (více v článku Děti a bezpečný internet. Rodiče mají právě teď možnost kurzu zdarma). Soutěž pro děti, o které jsme psali ve článku Znáte bezpečně internet? Můžete vyhrát! pak byla prodloužena až dnešního dne, tj. neděle 15. listopadu. O výukových materiálech pro děti jsme psali více ve článku „Kraje pro bezpečný internet“ varují děti před nástrahami internetu včetně kyberšikany a sextingu.

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru