Olivova dětská léčebna v Říčanech přežívá, město do ní nasype 3,6 milionu

Léčebna byla postavena v roce 1896
Zobrazit fotogalerii (5)
  |  

Olivovna, jak se také dětské léčebně v Říčanech s více než stoletou tradicí, říká, se potácí již delší dobu na hranici krachu. Nyní snad svítá na lepší časy a nátlak věřitelů se léčebně podaří zvládnout s pomocí dotací.

Dluží všude...

Aktuální dluhy léčebny, která je umístěna v překrásném secesním zámečku, jsou však 6 milionů. Dluhy vznikly jednoduše tak, že o místa zde nebyl zájem. Tradiční místo, kam se jezdily léčit například děti s obezitou, nebo s dýchacími problémy zelo prázdnotou. V jednu dobu zde bylo třeba obsazených pouze 29 lůžek, když kapacita je 130. a vzhledem k tomu, že celá řada nákladů je konstantních, dluhy rostly… Léčebna dluží v současné době na platech, na energiích… Ke zklidnění situace nepřispělo také to, že se zde ředitelé střídali jako na běžícím pásu.

 

Říčany a Praha léčebnu zachraňují

V současné době se prý blýská na lepší časy. V létě byla léčebna obsazena na sto procent, do konce roku hlásí zhruba poloviční obsazenost. Běžný provoz však nemůže na pokrytí dluhů stačit, a tak muselo zasáhnout hlavní město a Říčany, jako současní zřizovatelé léčebny. Nebylo to však zdaleka poprvé, již minulý rok sem proudila injekce ve výši jednoho milionu. Tento scénář však bude jen těžko možný do budoucna, a tak by se měly pro léčebnu do budoucna vymyslet i nejrůznější komerční aktivity, kromě hlavního poslání místa, tedy léčit děti. Informace o tom, jaké by to měly být a jak svou situaci vidí sama léčebna, vám přineseme již brzy v dalším článku. Je jasné, že ojedinělé místo, které sloužilo desetiletí dětem by si potupný krach jistě nezasloužilo…

 

V roce 1890 manželé Louisa a Alois Olivovi předložili Pražské obci návrh na vybudování ústavu pro ochranu zanedbané a opuštěné mládeže. Podle jejich návrhu měla Pražská obec provést výběr pozemků a postavit ústav. Olivovi se zavázali přispět částkou 50-ti tisíc zlatých a založit nadaci k vydržování ústavu. V roce 1895 byla založena Olivova nadace, která měla za úkol vybudovat vychovatelnu pro opuštěné a zanedbané děti. V roce 1896 byl dostavěn objekt pro 120 dětí, kam byly přijímány zásadně děti od 10 let. Ředitelem mohl být jen ženatý a vzdělaný muž, jeho žena se dle tradice stávala matkou a hospodyní dětí. V roce 1926 byla vychovatelna přeměna na ozdravovnu, kam byly posléze umísťovány děti nemocné tuberkulózou. Od roku 1980 se léčebna vyprofilovala jako místo pro léčení horních cest dýchacích dětí a v této podobě funguje léčebna dodnes.  

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru