Perličky a kuriozity ze včerejší demonstrace starostů

Starostka Senohrab Jana Svašková
  |  

Jaká nejmenší obec se na demonstraci objevila? Kde místo starosty dorazil opoziční zastupitel? Protestovaly i "dotované obce"? A kdo připomněl známou kauzu Buštěhradu?

O včerejší demonstraci středočeských starostů, kteří si stěžovali na nespravedlivé rozdělování dotací od kraje, jsme vás již informovali (více ve článku Demonstrující starostové před krajským úřadem chtějí změnu.) Nyní přinášíme ve zkratce zajímavosti, o které by bylo škoda přijít.

Na co vodu v Senohrabech? Lepší zámek v Buštěhradě!

Smysl pro humor ukázala starostka ze Senohrab Jana Svašková. Na demonstraci budila pozornost se svérázným transparentem, který se dotýkal buštěhradské kauzy spojené s Davidem Rathem. Za Buštěhrad samotný, kde v současné době vládne nezávislé sdružení Společně spolu s ČSSD a ODS, žádný zástupce nedorazil. Buštěhradská starostka Javorčeková pro ČtiDoma.cz uvedla, že oproti velkým dotacím z minulých letos získali pouze 80 tisícový grant na knihovnu. Zda je to spravedlivé či nikoliv, si však netroufá posoudit.

Město s 85 obyvateli nedostalo ani korunu

Kuriózní svou velikostí byl zástupce obce z kladenského okresu Líský. Obec s 85 obyvateli reprezentoval její starosta Štěpán Hon (Sdružení nezávislých kandidátů). Obec žádala například o revitalizaci návsi či kapličky. Nejvíce by však potřebovala 10 milionů na vodovod a kanalizaci. "Je dostatek peněz, aby se mohla postavit rozhledna ve vesnici, kde už jedna je. Ale není dost peněz na to, aby se lidem přivedla pitná voda. To mi připadá smutné," sdělil ČtiDoma.cz Štěpán Hon.

Za Řevnice dorazil bývalý starosta, který v minulosti několikamilionové dotace získal

Z oblasti Prahy - západ se před budovou Středočeského kraje objevily také Řevnice. Současný starosta z hnutí ANO Tomáš Smrčka ani místostarostové Ondřej Skripnik a Marie Reslová z TOP09 však na akci nezavítali. Místo toho jsme se před sídlem kraje potkali s  bývalým starostou a současným opozičním zastupitelem z PRO Řevnice (sdružení nezávislých kandidátů a politického hnutí „STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ“) Liborem Kvasničkou. "Je faktem, že některé obce dostávají prokazatelně více než jiné. A také je pravda, že poměrně dost obcí ani nežádá, nebo žádá minimálně, protože mají malou šanci na úspěch," uvedl pro ČtiDoma.cz, proč přišel protest starostů podpořit. Za vlády Kvasničky Řevnice dostaly dotaci na dostavbu kanalizace a to hned dvakrát zhruba po 3,5 milionech. 

Byla včerejší demonstrace bojem za spravedlnost nebo předvolební tah? Více ve článku Starostové demonstrovali, hejtman to považuje za předvolební boj.