Jak si užít sváteční atmosféru a nezapálit při tom byt?

Rizikové jsou z pohledu hasičů také věnce, které si lidé dělají sami doma. Každoročně řeší hasiči požáry adventních věnců, na kterých byl například špatně přilepený držák na svíčku – případně bylo kolem svíček moc chvojí, které od plamínku svíčky chytlo.
 

Advent a s ním spojené zapalování svíček s sebou nese svá rizika. Jak hrozbu požáru co nejvíce eliminovat?

 

Nechceme být za škarohlídy a kazit atmosféru nadcházejících Vánoc. Fakta jsou však neúprosná. Za loňský prosinec museli hasiči vyjíždět k 1350 požárům napříč republikou, při nichž se zranilo 105 a zemřelo 23 osob. Smutnou statistiku mají na svědomí z velké části právě adventní věnce.
Proč jsou věnce tak rizikové? Málokdo si uvědomuje, že svíčka na adventním věnci je otevřený oheň. Necháme-li ji bez dozoru dohořet, riskujeme, že chytne chvojí na adventním věnci. Rychlému šíření požáru pak lze zabránit pouze včasným zásahem. Muži z hasičského záchranného sboru proto radí, jak riziko požáru co nejvíce eliminovat, a co dělat, když k němu přes veškerou snahu přesto dojde.

Co je dobré dodržovat při zapalování adventního věnce

 • Velkou pozornost věnujte už tomu, jaký adventní věnec vlastně kupujete. Věnec by neměl být vyroben z  vysoce hořlavého materiálu – např. pilin, hoblin apod. Na trhu se objevují adventní věnce, které jsou vyrobeny například ze suchých  dřevěných pilin, na nichž jsou bez jakýchkoliv podkladových misek přilepené svíčky. Pokud pak svíce dohoří až k základně, může lehce způsobit požár, problém nastane i tehdy, pokud se svíčka ulomí.
 • Správně vybírejte i svíčky na věnec.  Klasické svíčky (určené např. do svícnů) nejsou pro adventní věnce příliš vhodné, neboť brzy prohoří a mohou věnec či okolí zapálit. (Existují speciální adventní svíčky ošetřené speciální voskovou vrstvou, které hoří dlouho).
 • Uvědomte si, že zapálenou svíčku nelze položit kamkoli a na cokoli. V každém případě by svíčka měla být umístěna na stabilní nehořlavé podložce bránící přímému kontaktu hořící svíčky s podkladem (např. chvojím adventního věnce). V této souvislosti stojí za upozornění, že adventní věnce bez ochranných podložek pod svíčkami mohou sloužit jen jako dekorace a v žádném případě bychom je neměli zapalovat. Riziko, že nám věnec vzplane, je velké.
 • Svíčky umísťujte v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů, rozhodně je nedávejte k oknům do průvanu, blízko záclon, do těsné blízkosti sedaček či jiných textilií, ani na poličku nebo skříň, neboť oheň se rychle přenese na nábytek a zařízení bytu.
 • Vždy zajistěte, aby měla hořící svíčka stabilitu a nehrozilo její převrácení.
 • Uvědomte si, že věnce jsou po nějaké době již zcela vyschlé a snadno chytnou.
 • Rizikovým faktorem jsou i děti nebo zvířata, které mohou hořící svíčku převrhnout.
 • Zapálené svíčky, ať již umístěné na adventních věncích nebo jinde, nesmíte nechat během jejich hoření bez dozoru. Zhasněte je vždy, když opouštíte domov nebo jdete spát. Jsou zaznamenány i případy, kdy si majitel bytu odskočil zakouřit na balkón a hořící svíčka mezitím způsobila požár. 

Co dělat v případě požáru?

 • Zachovejte chladnou hlavu.
 • Pokusíte-li se požár zlikvidovat vlastními silami, jednejte rychle. Zamezte přísunu vzduchu a menší požár se pokuste uhasit improvizovanými prostředky, např. udusit botou, pokrývkami nebo vodou (ale pozor na elektřinu!).
 • Nepřeceňujte své síly. Jste-li v hašení neúspěšný, zavolejte raději na linku 150 nebo 112.

 

Jak vypadá požár adventního věnce v praxi?

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru