Ředitel říčanské léčebny: "Hlavním posláním je léčení dětí"

Léčebnu podpořila Nadace Archa Chantal Poulain
  |  

Olivova léčebna v Říčanech není v dobré kondici. Nyní se jí opět rozhodlo pomoci město, které do ní nalilo 3,6 milionu. Na situaci v léčebně jsme se zeptali jejího ředitele Jiřího Bruka.

 

Jak došlo k vytvoření tak velkých dluhů? 

Dluhy se hromadily ze jména posledních 5 let, z důvodu nízké obsazenosti léčebny, která činila jen 22%. V té době neexistoval obchodní úsek, který by zajišťoval naplnění léčebny dětmi. Za takto nízké obsazenosti nebyly adekvátně sníženy provozní (zejména mzdové) náklady. V současnosti poskytujeme léčbu a služby, které musíme aktivně nabízet a neustále zvyšovat jejich kvalitu. To co stačilo před 5 – 10 lety zkrátka dnes nestačí.

 

Proč se neinvestovalo do zařízení léčebny? V jakém stavu je budova? 

Budova prošla větší rekonstrukcí v roce 2000 – 2005. Nyní je v uspokojivém stavu, řeší se běžné opravy, kterým se u objektů tohoto typu nevyhnete. Nezapomínejme, že opravy probíhají za běžného provozu a vše se může dělat pouze etapově. Nemůžeme zkrátka na půl roku zavřít a opravovat…

Na výbavu interiéru zbývalo v minulosti nejméně peněz. Nyní je kompletně vymalováno, v září jsme otevřeli jedno křídlo budovy po kompletní rekonstrukci, kterou uhradil pražský Magistrát a Nadace Archa Chantal. Projekt zpracoval architekt Kolář. Prostor je vybaven pěknými herními prvky s didaktickými hračkami, které sklízí úspěch nejen u dětí, ale i dospělých. Za tuto investici ještě jednou děkujeme jak Magistrátu hlavního města Prahy, tak Nadaci Archa Chantal.

Budova Olivovny

Je v léčebně již bezbariérový přístup?

Celá budova je bezbariérová s výjimkou stávající plošiny, která je neopravitelná. V roce 2016 proběhne montáž nové plošiny, a to právě v rekonstruovaném křídle budovy. Takže se zase posuneme o kus dál.

 

Radnice uvádí, že se zde plánují různé komerční akce, aby si léčebna mohla vydělat, sdělíte nám nějaký příklad?

Ano, s říčanskou radnicí jako jedním z našich zřizovatelů již spolupracujeme. Letos byl pořádána v areálu léčebny městská kulturní akce - hudební festival ,,333 folkových minut“, a spolupráce se nám vzájemně osvědčila. Ale již v minulosti jsme se podíleli s městem i jinými organizacemi na některých říčanských aktivitách. Například u nás probíhají svatební obřady v překrásném parku či kapli. Spolupracujeme také se Sokolem Říčany a Radošovice, kteří zde pořádají orientační běh. Několikrát zde měla vystoupení ZUŠ Říčany, jednou měsíčně je v kapli bohoslužba, několik akcí jsme měli také s MAS Říčansko a v neposlední řadě s Muzeem města.

 

Co vše dnes léčebna nabízí? 

Poskytujeme léčbu dýchacího a pohybového ústrojí a také léčbu dětské obezity a nadváhy. Děti zde chodí do základní školy, kde je běžná výuka. Ve volném čase pro ně připravujeme program s našimi animátory. V letních měsících hojně využívají venkovní bazény, hřiště s herními prvky, pořádají výlety na kolech, autobusem či vlakem. Pro děti s doprovodem (do 6 let) je volnočasový program přizpůsoben jejich věkové kategorii. Pravidelně pořádáme lékařské semináře pro lékaře a zdravotní sestry. Kapli pronajímáme pro různé akce. Nezapomínejme však, že hlavním posláním Olivovny je léčba dětí.        


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru