Mohla si za to sama! Myslí si o znásilnění muži

Může si za to tato žena sama kvůli výrazné rtěnce a výrazu, nebo je ještě oblečena příliš slušně na to, aby si říkala o znásilnění? Je možné, že takto stále uvažuje téměř polovina populace?
  |  

V Česku je ročně na policii nahlášeno pouze přibližně 3 až 8 % ze všech znásilnění, které se u nás odehrají. Podle výsledků průzkumu Amnesty International není divu. Velká část dospělé populace totiž přisuzuje vinu za znásilnění ženě, která se chovala koketně, opila se, procházela sama opuštěným místem nebo měla hodně partnerů.

Průzkum, který provedla agentura Focus, silně rezonuje českou veřejností. Výsledky jsou totiž otřesné. Téměř polovina (45%) lidí se domnívá, že žena je za znásilnění zcela nebo částečně zodpovědná, pokud se chovala koketně. Zhruba stejný počet respondentů (43%) jí připisuje spoluzodpovědnost v případě opilosti. Podle mnohých si žena o znásilnění “koleduje” také pokud je vyzývavě oblečená (myslí si to 37% respondentů), pokud neřekla jasné “ne” (37%), pokud sama prochází opuštěným místem (35%), nebo pokud se o ní ví, že měla mnoho partnerů (28%).

Se znásilněním se někdy v životě setká více než třetina žen

Předsudky přitom přetrvávají nejen u starší generace, tedy lidí nad 55 let. Výše uvedené odpovědi vycházely také z úst mužů mezi 18-34 lety, kteří se na znásilnění rovně podílejí nejčastěji. Genderová rovnost jde v tomto případě stranou. Muž se také může stát obětí znásilnění, případů je však minimum. V Česku je ale každoročně znásilněno přes 7 tisíc žen a alespoň třetina žen se někdy se znásilněním setká.

Další alarmující zpráva je, že pachatelem znásilnění nejčastěji nejsou neznámí násilníci, jako tomu bylo v případě nedávného pokusu o znásilnění v Berouně. Pachatelé se nejčastěji rekrutují z okruhu našich známých.

Věřit tomu, co se říká, nebo předsudky vymýtit?

Co bychom tedy měly dělat? Schovat veškeré minisukně, nasadit burku a doufat, že se pro změnu nestaneme obětí islamofobů? Jistěže ne, potřeba je změnit výše uvedené stereotypy. O znásilnění se sice mluví poměrně často, faktem ale je, že do médií se dostanou nejčastěji situace, kdy ženu přepadne neznámý násilník. Řada obětí, které znásilní někdo známý, totiž na policii často ani nejde. Vždyť si za to přece mohla sama, jak se na něj celý večer vyzývavě koukala a nebohý muž situaci jen špatně vyhodnotil!

Setkáte-li se sexuálním násilím, rozhodně si nenechávejte danou událost pro sebe. Nebudete-li vědět na koho se obrátit, v Příbrami, Berouně a Benešově má svá centra nezisková organizace proFem. O jejich činnosti jsme již psali ve článku Oběti genderového násilí dostávají pomocnou ruku.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru