Minisčítání na Berounsku: Třída plná informatiků i téměř stoprocentní důvěra v rodiče

Děti v základní škole Tmáň překvapily tím, jak vysokou důvěru vkládají ve své rodiče. Jako prioritu ale kupodivu nevidí rodinu (28,6 %), ale školu (42,9 %).
  |  

Do projektu minisčítání se zapojilo téměř 30 tisíc žáků napříč republikou. Podívali jsme se pro vás na to, v čem jsou unikátní školy na Berounsku. V Berouně například mají rádi informatiku nejspíš proto, že mají skvělého učitele. Základní škola v Tmáni je zase plná milovníků přírodopisu, kteří nedají dopustit na své rodiče.

Do třetího ročníku minisčítání se opět zapojili žáci 4. až 9. tříd napříč republikou. Minule jsme trochu naťukli, jak dopadly výsledky v Praze a ve Středočeském kraji (ve článku Jací jsou dnešní školáci? Do první třídy jdou vybaveni mobilem a mají rádi matematiku), nyní se podíváme podrobněji na školy na Berounsku.

Informatika, přírodopis, ale hlavně tělocvik vede žebříčky oblíbenosti

Výsledky svědčí o tom, že průměr je průměr, ale každá škola je v něčem unikátní. Například žáky Jungmanovy základní školy v Berouně nadprůměrně baví informatika. Oproti republikovému průměru 9,5 % ji za svůj oblíbený předmět považuje 28,3 % berounských žáků. V základní a mateřské škole ve Tmáni zase mají rádi přírodopis, který adoruje 21,4 % školáků oproti 5 % v rámci ČR.

V Masarykově základní a mateřské škole v Suchomastech i zmiňované Tmáni pak jako nejoblíbenější předmět dominuje tělocvik ještě více než v celé ČR. V Suchomastech ho má rádo 36,4 %, ve Tmáni 35,7 %, průměr pro ČR je přitom 27,6 %. A zatímco v Berouně mají zjevně skvělé učitele (53, 1 % uvedlo jako vliv na oblíbenost předmětu učitele oproti 40,9 % v ČR), ve Tmáni zase děti baví to, co spolužáky (21,4 % oproti 8 % v ČR).

Pevně věříme rodičům, uvedly děti z Tmáně

V čem se tmáňská škola zcela vymyká průměru, je důvěra v rodiče. Zatímco v ČR věří svým rodičům pouze 56,8 % dětí, ve Tmáni je to rovnou 92,9 %! Vztahy s rodiči se promítly i do dalších odpovědí. V případě, že by se děla nespravedlnost, by tmáňské děti v 50 % neváhaly a zamířily za dospělým. Jejich vrstevníci by totéž udělali pouze ve 26,6 %. Hodně dětí se rovněž zhlédlo v povolání rodičů, které by chtělo vykonávat 14,3 % školáků v Tmáni oproti 4,3 % z celé ČR.

Podívejte se, jak dopadlo minisčítání v rámci celé České republiky. Naleznete zde i srovnání jednotlivých krajů.

Stáhněte siVelikost
PDF icon final_miniscitani2015.pdf733.64 KB

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru