Kraje pro bezpečný internet mají vítěze ze Slaného i Dobřichovic

Šťastní vylosovaní čekají na předání cen.
Zobrazit fotogalerii (4)
  |  

E-learningového vzdělávání, které děti poučilo o kyberšikaně, sextingu nebo závislosti na internetu, se letos zúčastnilo více než 20 tisíc dětí. Skoro třetina z nich otestovala své znalosti v soutěži. Mezi úspěšnými jsou i děti z našeho regionu.

Samo ven dítě nesmí, na síti žádné mantinely nemá

Kraje pro bezpečný internet Středočeský kraj získal z ministerstva vnitra na tento projekt dotaci ve výši 171 000 korun, dalších 31 000 korun bylo uvolněno z rozpočtu kraje jako povinná spoluúčast na realizaci projektu. V rámci projektu je rodičům a široké veřejnosti zpřístupněno sedmnáct monotematických on-line lekcí na různá témata, jako jsou Chytrý mobil a jeho rizika pro rodiče, 1234 není bezpečné heslo aneb ochrana dat, Když dítě jenom hraje aneb netolismus, Lovci dětí aneb Kybergrooming, Nebuď naháč na internetu aneb sexting, Teror s názvem kyberšikana atd.

Mnoho rodičů ze strachu své děti už raději nepouští ven na hřiště. Vůbec si ale neuvědomují, že když jejich ratolest usedá k počítači, pohybuje se po hřišti možná nebezpečnějším. Stejně jako venku mohou na dítě čekat neznámí lidé, kteří ho budou chtít oslovit. Na internetu však mají výhodu v tom, že nikdo nevidí, kdo sedí na druhé straně počítače. V komunikaci online na sebe pak děti dokážou být stejně zlé jako tváří v tvář. Dopady takové šikany mohou být následně o to horší, když se např. trapné fotografie po síti rozšíří rychlostí viru.

Z toho důvodu je na místě prevence. O třetím ročníku projektu Kraje pro bezpečný internet probíhajícím pod záštitou Středočeského kraje jsme vás informovali hned několikrát. Nabízel jak zapojení se do soutěže, tak možnost načerpat znalosti prostřednictvím online kurzů. „E-learningové kurzy jsou zaměřeny na děti a studenty, rodiče, učitele, ale i policisty a sociální pracovníky.

Týkají se surfování po internetu a jeho rizik, sociálních sítí, kyberšikany, nebezpečí chytrých telefonů a tabletů, úskalí ochrany autorských práv ve světě on-line, ochrany osobních dat a mnoha dalších oblastí, které s tématem souvisí,“ upřesňuje pro oblast kultury a památkové péče a gestor projektu radní Zdeněk Štefek. (O tom, že obsah kurzů je zábavný, poučný, praktický a v neposlední řadě drsný přiměřeně k věku dítěte jsme psali ve článku „Kraje pro bezpečný internet“ varují děti před nástrahami internetu včetně kyberšikany a sextingu.)

S kyberšikanou má zkušenost každé druhé dítě

Do e-learningového vzdělávání se letos zaregistrovalo celkem 21 301 žáků, z nichž soutěžní kvíz vyplnilo 8 837 absolventů.  Výherci z řad žáků jsou Jakub Nestrašil ze ZŠ Slaný, Monika Synková ze SZŠ a VOŠZ v Kolíně a Jakub Žmola ze ZŠ Dobřichovice.

Poprvé se mohli poučit a zasoutěžit si i jejich rodiče. V dnešní době je totiž velmi potřeba, aby i oni byli na nástrahy světa internetu připraveni. Podle průzkumů projektu E-bezpečí má totiž zkušenost s kyberšikanou každé druhé dítě. O tom, kolik procent z nich se v takovém případě neváhá obrátit na rodiče, statistiky nemáme, jistě jich však je stále příliš málo. Rodiče samotní by pak kromě ochrany dětí, měli střežit jako oko v hlavě například své účty. O tom, jak je někdy snadné dostat se do vašeho internetového bankovnictví, svědčí případ, který se nedávno odehrál v Hostivicích (více ve článku Podvodník na sebe převedl téměř milion korun).


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru