Foto: Skály mezi Zbraslaví a Štěchovicemi vám už na auto nespadnou

Pracovníci specializovaných firem odstranili nestabilní skalní bloky. Na místech jsou nyní ní ochranné ploty a ocelové sítě.
Zobrazit fotogalerii (2)
  |  

Silnice vedoucí podél Vltavy je opět zcela průjezdná. Na svazích proběhlo zajištění proti padajícím kamenům, které by neměly nadále ohrožovat projíždějící řidiče.

Nestabilní skalní bloky jsou pryč

Na komunikaci II. třídy č. 104 probíhaly práce celkem na třech úsecích. K zajištění skalního svahu došlo mezi obcemi Strnady a Měchenice. Další úsek byl u přehrady Vrané nad Vltavou a poslední u benzínové pumpy před městysem Štěchovice.

Zvětralé skály ohrožovaly provoz na silnici pod nimi. Jejich zabezpečení bylo poměrně náročné. Nejprve se musely odstranit nestabilní skalní bloky a dočistit skalní stěny. Na horních stranách stěn se poté vystavěly záchytné ploty, ochranné a ocelové sítě, jaké můžete vidět na fotografiích.

Projekt za 38 milionů korun

Zabezpečení skal vyšlo na 38 milionů korun. "Na projekty jsme získali dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze Státního fondu životního prostředí ČR v rámci Operačního programu Životní prostředí. Dotace celkem činila více než třicet milionů korun. Zbývajících přibližně osm milionů korun zaplatil Středočeský kraj z rozpočtu,“ vysvětlil hejtman Miloš Petera.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru