Obce s vysokým počtem živnostníků přijdou o peníze

Za změnou stojí ministr financí Andrej Babiš. Novelu připravil ve spolupráci se senátorem Radko Martínkem (ČSSD).
  |  

Alespoň takto interpretuje novelu, díky níž obce dostanou vyšší podíl DPH, ale přijdou o 30 % daň z příjmu fyzických osob, poslankyně Věra Kovářová. Některé středočeské obce v roce 2017 skutečně přijdou o miliony korun ročně.

Díky novele, která v minulém týdnu prošla poslaneckou sněmovnou, dorovnal stát DPH obcím podobně jako krajům. Na druhé straně jim bez náhrady sebral motivační daň z příjmu fyzických osob, která aktivní radní vedla k podpoře lokálního byznysu. Výše těchto příjmů se historicky pohybovala mezi 1 miliardou a 8 miliardami korun. Změnu, kterou připravili senátor za ČSSD Radko Martínek ve spolupráci s Andrejem Babišem, s obcemi nikdo nekonzultoval. Více k novele nám sdělila poslankyně za TOP 09 Věra Kovářová.

Středočeské obce budou tratit miliony

„Schválený návrh navyšuje podíl obcí na výnosu DPH z 20,83% na 21,4%, současně ale ruší jako příjem obcí tzv. motivační složku, která činí 30% z výnosu DPFO z přiznání,“ uvedla pro ČtiDoma.cz poslankyně Věra Kovářová z Chýně. „Problém je v tom, že u některých obcí je v důsledku zrušení motivační složky ztráta vyšší než příjem z navýšení podílu na výnosu DPH. Například: Říčany (-2,5 milionu), Černošice (-2,3 milionu), Dobřichovice (-1,7 milionu), Jesenice (-0,5 milionu), Průhonice (-1,3 milionu), Zvole (-0,5 milionu)...V konkrétních případech dojde k statisícovým, ba milionovým výpadkům. Dá se říci, že tratí obce s vysokým počtem vydělávajících živnostníků.“

S názorem poslankyně se ztotožňuje i starosta Líbeznic a místopředseda ODS Martin Kupka. "Vadí mi, že se z příjmu obcí vytrácí další motivační prvek,“ sdělil ČtiDoma.cz.„Stále méně záleží na tom, jaké investory a občany obce na své katastry přitáhnou, zda vytvářejí vhodné podmínky pro podnikání, rozvoj i kvalitní bydlení, nebo se o nic takového nesnaží. Vládní koalice se vydala cestou zglajchšaltování měst a obcí,“ dodává.

Polepší si stát a kraje

Jak se novela projeví na příjmech krajů a státním rozpočtu? „Velmi záleží na vývoji hospodářství, ale v tuto chvíli lze jako o nároku na státní rozpočet mimochodem hovořit o částce ve výši přibližně 1 miliardy korun,“ říká Věra Kovářová. „Kraje si v rámci téže novelizace mimochodem polepšily asi o 3,5 miliardy korun.“

Ministerstvo financí nemluví jasně

Dle tabulky ministerstva financí si mají obce polepšit. Ale ani sami ministerští úředníci neumí vysvětlit správnou interpretaci.

Ministerstvo například pracuje s pojmem DPFO (osoby podávající daňové přiznání). Na první pohled se zdá, že jde o daně živnostníků, ale není to tak. Jedná se třeba i o zaměstnance platící hypotéku, jimž stát vrací přeplatek na dani, a to z peněz, které platí živnostníci. A o to dostanou obce méně.

Například malá obec u Prahy vybere od živnostníků 100 000 Kč. Žije v ní 30 osob pracujících v Praze. Jejich zaměstnavatelé odvádějí daně v Praze a obec, kde žijí, z těchto daní nic nemá. Ale doplatek, který „pražským zaměstnancům“ zaplatí stát, odečte z příjmu obci, kde bydlí. Obce tedy mohou být v mínusu. V jak velkém se uvidí až koncem roku, podle toho, jak se daří živnostníkům, a kolik je v obci hypoték.

Čtěte dále: Babiš se chová nestandardně, zlobí se středočeští starostové


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru