Solit nebo nesolit chodníky? V Úvalech od příštího roku asi přestanou

  |  

Začátek roku přinesl sněhovou nadílku a s ní také kardinální otázku. Má se k úklidu zasněžených chodníků použít  sůl? V Úvalech se raději zeptali svých občanů. 

Město chce přestat solit

Solení chodníků vzbuzuje vždy vášně. Proti jsou zejména pejskaři, neboť čtyřnohým psím mazlíčkům rozežírá sůl packy, dále pak i ti, kdo si nechtějí v solné břečce ničit boty. Město Úvaly si proto nechalo poradit od místních, zda má na chodníky sůl použít, nebo nikoliv. O úvalské chodníky se stará letos nově městská organizace Technické služby. Zatím panovala v Úvalec praxe, kdy komunikace a chodníky zařazené do I. pořadí se solili celé, u silnic v II. a III. pořadí se solí jen křižovatky a prudká stoupání. Na ostatních komunikacích a chodnících se jen pluhuje, případně používá inertní materiál jako je drť, nebo štěrk.

 

Lidé si sůl nepřejí

Město přináší argumenty pro i proti solení. Sůl je agresivní materiál, který poškozuje boty, dlažbu, povrch komunikací, základy a omítky domů. Ani autům dvakrát neprospívá. Dále sůl poškozuje stromy a rostliny u cest, zvířatům rozežírá tlapky, dostává se vsakem a kanalizací do spodních vod. Navíc při teplotách pod -10°C sůl neúčinkuje. A argumenty pro solení? Jde o snadnou aplikaci, sůl nezanáší kanalizaci a rozdrcený štěrk po oblevě ne působí problémy motoristům. Město tedy plánuje, že od příštího roku solení ulic významně omezí. Solit se bude pouze na místech se značným stoupáním, ještě přede tím se však ptá na problematiku svých občanů. Ti se mohou vyjádřit na webu města, nebo jeho Facebooku. Zatím je výsledek jednoznačný, lidé si přejí nesolit. Nebudou ale na město nadávat, až se budou brodit závějemi?  


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru