Ceny Trilobit Beroun chystají strhující audiovizuální podívanou

Na minulém ročníku Trilobit Beroun 2014 získali ocenění Karel Roden a scénáristka Iva Klestilová - Volánková za dramatický seriál Terapie II.
Zobrazit fotogalerii (5)
13.01.2016 - 09:08   |  

Audiovizuální kulička nebo holografická fólie bude provázet letošní ročník filmových cen, který proběhne premiérově v přímém přenosu v berounské Plzeňce. V neposlední řadě se můžete těšit na rozesmáté tváře dětské poroty.

 

Ceny Trilobit Beroun vyzdvihující české filmy a tvůrce již po devětadvacáté a po šestnácté právě v Berouně. Teprve poprvé od svého zahájení si přitom odbudou televizní premiéru. V přímém přenosu bude předávání vysílat ČT art v sobotu 16. ledna ve 20:20. (Trochu více o historii cen Trilobit Beroun a o tom, jak se dostávají do povědomí širší veřejnosti, jsme psali ve článku Ceny Trilobit Beroun popularizují české filmy i samy sebe.)


Holografická projekce bude v televizi k vidění poprvé


Při hodnocení filmů se vždy zabýváme nejen jejich obsahem, ale rovněž tím, jak nás zaujala audiovizuální stránka. Ceny Trilobit chtějí v tomto směru jít příkladem, a proto si pro diváky nachystaly show, která dle slov režiséra televizního přenosu Rudolfa Kudrnáčka nebyla v televizi nikdy k vidění.

Kudrnáček tím naráží na holografickou projekci. Promítat se při předávání cen bude na gigantickou holografickou fólii o rozměrech 3x3 metry, které bude částečně průhledná. "Tyto obrovské plexi screeny budou levitovat v prostoru. Tím pádem dostanete pocit, že se na projekci něco odehrává. Tohle je výzva i pro kamery," uvedl na tiskové konferenci ředitel Ugo media, výrobce a poskytovatel projekční fólie Marek Kolařík.

O další zpestření se postará černobílá tzv. audiovizuální kulička, která byla vytvořena na míru právě pro tuto show. "V průměru více než metrová koule je metaforicky podobná té z Čapkovy hry Ze života hmyzu," doplňuje předseda Českého filmového a televizního svazu FITES Martin Vadas. "Bude se otáčet bílou, nebo černou stranou k divákovi, vytvoří pozadí za moderátorem i napůl jako černá a bílá polokoule."


Dětská porota anticenu neudělila. "Žádnej film nebyl tak hroznej," říká její předsedkyně


Filmy pro dětského diváka mají na cenách Trilobit nejen speciální kategorii, ale i zvláštní porotu. Již potřetí se sešla skupinka 7 dětí, které společně sledovaly a posuzovaly filmy. 

"Děti jsou neuvěřitelně upřímné, milé, krásně spolupracovaly," říká jejich koordinátorka Andrea Borovská, která je rovněž učitelkou výtvarné výchovy na Základní umělecké škole v Berouně. "Nejmladší porotkyní je osmiletá Bára Paterová a nejstarším je Honza Koláček, kterému je sedmnáct. Osmiletá Bára se kouká na film úplně jinak než sedmnáctiletý Honza. 

Mojí hlavní úlohou je eliminovat vliv dospělých. Dříve se nám stalo, že chlapeček byl nemocný a na jeden film se koukal doma. Při hodnocení pak nebyl schopen se na film podívat vlastníma očima a opakoval, co říkala maminka." 

Vítěze zatím neznáme, hlasování ale prý bylo těsné. Chvíli se uvažovalo dokonce o udělení neformální anticeny tzv. Kyselého citronu (hlavní porota anticenu Zlatý citron skutečně uděluje). "Nakonec citron žádný film nedostal, protože jsme si řekli, že žádnej film není tak hroznej," sdělila nám malá předsedkyně dětské poroty Ellen Zábojová. Předsedu poroty, který se setkal s novináři, si volily děti samy. "Jak je nás sedm, tak každý dostal dva hlasy, a jelikož já jsem hlasovala sama pro sebe, tak jsem tady," svěřila se nám s úsměvem Ellen.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru