Pro berounské bezdomovce byl spuštěn Projekt Teplá židle

Projekt Teplá židle představuje prevenci před umrznutím či újmy na zdraví
  |  

Lidé bez domova se mohou přes noc přijít ohřát k azylovému domu sv. Jakuba na Zavadilce. Zásoby teplého oblečení a dek však terénním pracovníkům z Farní charity Beroun pomalu dochází.

 

Venku panuje pravé zimní počasí. Teploty pod bodem mrazu však sebou přinášejí řadu obtíží. Nejvíce ohroženou skupinu v tomto období představují právě bezdomovci. V Berouně pro ně byl naštěstí stejně jako minulý rok spuštěn projekt Teplá židle, který zaštiťuje Farní charita Beroun ve spolupráci s městem. Jedná se o buňku na dvoře azylového domu sv. Jakuba na Zavadilce. Zde mohou lidé bez domova přečkat noc ve vytopené místnosti se sociálním zařízením.

Čtěte také: Pečovatelé nabízejí bezdomovcům "teplou židli"


Teplou židli využije i 30 lidí za noc

"V noci klesla teplota na -12°C a první letošní Teplou židli využilo 7 osob," říká mluvčí Farní charity Beroun Jitka Papežová o noci z 19. na 20. ledna. "Vzhledem k předpovědi počasí očekáváme, že se jejich počet dnes zvýší, v minulých letech přišlo i přes třicet osob za noc," dodává.

Čtěte také: Je možné překročit trestní minulost? V Úvalech ukázali, že ano!


Pro ty, co přespávají venku, dochází ošacení

Terénní pracovníci charity s bezdomovci řeší možnosti bydlení již před zimou. Snaží se je umístit např. do ubytovny. Rok co rok se přesto najde řada těch, kteří skutečně přečkávají kruté mrazy venku. „Před Vánoci jsme vyhlásili sbírku zimního ošacení, ale terénní pracovníci by potřebovali další vybavení," říká Jitka Papežová. "Urgentní nedostatek máme přikrývek (dek i spacáků), pánských zimních bund a obuvi. Pokud doma najdete věci, které jste ochotni darovat, přineste nám je prosím do Denního centra. Veškerá materiální pomoc bude ihned distribuována klientům.“

Zmíněné Denní centrum slouží rovněž jako zázemí lidem bez domova, kteří sem mohou zamířit vždy mezi 8:00 a 15:30. Od neděle se rovněž prodloužila otvírací doba Nocléhárny. Tu mohou bezdomovci využít pro jednorázové přespání nyní navštívit místo v 18 hodin již od 16 hod.

Čtěte také: Alena Králíčková: Život na ulici je těžký, ale jsou i pozitivní příběhy