Kauza AZOS: Známe původce zápachu

Zápach trápí obyvatele Nymburka přes dva roky. Kdy si konečně vydechnou?
09.02.2016 - 15:53  

Firma nepřekročila emisní limity. Měření ale ukázala, jakým způsobem se šíří zplodiny a zápach do povětří. Zvažuje se předčasné zastavení výroby a AZOSu navíc hrozí pokuta až deset milionů korun.

Měření nic neprokázala, zápach přetrvával

O kauze AZOS CZ jsme vás podrobněji informovali začátkem října. Tehdy se necelý týden po demonstraci nymburských občanů, vyjádřil středočeský hejtman Miloš Petera o dalším postupu. Ve firmě proběhly desítky kontrol, některé z nich i pod záštitou České inspekce životního prostředí. Výsledek byl stále remízový. Ačkoliv si obyvatelé Nymburka stěžují na dýchací potíže, měření žádné překročení povolených emisních limitů neprokázala.

Čtěte také: AZOS CZ se má odstěhovat z Nymburka. Zbaví se město odchodem firmy nepříjemného zápachu?

 

Problém je ve výduchu spojeným s dochlazovací částí pece

Na možnou příčinu zápachu poukázalo až nyní měření Státního zdravotního ústavu, které na vlastní náklady objednal samotný Středočeský kraj. „Na základě tohoto měření bylo zjištěno, že existuje výduch spojený s dochlazovací částí pece, kterým unikají emise z této části pece do ovzduší. Podle úředníků krajského úřadu, kteří v minulém týdnu provedli na místě další šetření, se velmi pravděpodobně jedná o původce zápachu,“ stojí v prohlášení kraje.

Čtěte také: Nehvizdy se opět line pach. Obnovila se snad problematická výroba chipsů?

 

AZOSu hrozí pokuta 10 milionů korun

„Výsledky měření jsme postoupili krajskému úřadu, který z nich vyvodí důsledky. Tento výduch nebyl podle zjištění Odboru životního prostředí KÚSK firmou uveden v žádné z žádostí o integrované povolení, za což jí podle zákona hrozí pokuta až několik milionů korun,“ uvedl hejtman Miloš Petera (ČSSD).

Čtěte také: Ekologická havárie v Kladně: Z areálu bývalé Poldi uniklo tisíce litrů ropy

 

Nymburský stavební úřad nařkl sám sebe z podjatosti

Už v říjnu se přitom uvažovalo o přesunutí výroby do budoucna jinam. Tehdy ale nebylo ještě vůbec potvrzené, že se zápach šíří právě z AZOSu. Stavební řízení o zastavení výroby projednával doposud stavební úřad v Nymburce. Sám sebe ale nedávno prohlásil za podjatý. Celou záležitost proto nyní přebírá Středočeský kraj. Podle zástupce ředitele krajského úřadu Aleše Růžičky se nyní zvažuje o předčasném zastavení výroby. Dále uvedl, že rozhodnout by se mělo nejpozději do konce dubna.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru