Václav Burle: Babka způsobuje rakovinu!

Na výstavu hub Václava Burleho můžete zamířit do Akademie věd na rohu Václavského náměstí a Vodičkovy ulice. Fotografie zdobí stěny v chodbě do literární kavárny.
Zobrazit fotogalerii (3)
11.02.2016 - 07:06   |  

Podle vášnivého českého houbaře toho o houbách mnoho nevíme. Nesbíráme výborné hřiby, protože je neznáme. Zato se cpeme babkou, která je rakovinotvorná. Řada houbařů ani neví, jak houbu ze země správně vytáhnout.

 

"Pane Burle, jak se vyndává houba?" Takový dotaz prý Václav Burle, vášnivý houbař z Velké Chuchle, dostal při natáčení jednoho pořadu o houbách. Republikou obíhá jeho výstava velkoformátových fotografií hub. Potkali jsme se na místě, kde právě zakotvila, v literární kavárně Akademie věd ČR. 


O houbách víme houby


Přijde vám divné, že o houbách píšeme tzv. po sezóně? Podle pana Burleho se dřív lidé o houby skutečně zajímali po celý rok. "Například hlíva ústřičná dřív rostla v zimě a lidé ji sbírali. Dnes tomu tak není. Proč by se plahočili deset kilometrů lesem, když zajdou do supermarketu a tam ji koupí," říká Václav Burle. 

Tím však naše neznalost ohledně hub zdaleka nekončí. "Když si představíte obrovský ledovec se špičkou nad vodou a na té špičce máte sazi, tak to je to, co lidi vědí o houbách," říká Václav Burle. Kuriózních historek ohledně hub a houbaření má v zásobě plno. 

Čtěte také: Záchranáři varují: Pozor na houby!


Nejezte babku, jsou lepší hřiby


Rozvyprávěl se například o tom, jak byl pan inženýr Jiří Baier vyloučen z České mykologické společnosti. V Rozhlasu prohlásil o babce, že je rakovinotvorná, ale odborníci to tají z důvodu přelidnění planety. Nejapný žert ho stál místo. Zanedlouho se však zjistilo, že babka skutečně rakovinotvorná je a lidé by ji s výjimkou mladých hub neměli sbírat raději vůbec.

Čtěte také: Tyto houby raději ne!


Houbařským rájem je i chuchelský háj


Co se týče lokality na houbaření, vybírá si pan Burle lesy podle toho, co za druh hub by v nich mohl najít. Když se ale ptám na oblíbenou lokalitu, zmiňuje chuchelský háj nedaleko svého bydliště. "Je zajímavé, že je to v Praze a rostou tam tak vzácné houby, které jinde nerostou," vysvětluje. O chuchelském háji jsme v minulosti psali v souvislosti s rozsáhlým kácením v těsné blízkosti přírodní rezervace. (Více ve článku Chuchelský háj – obnova lesa nebo průmyslová těžba?).


Jak najít hřib za rok na stejném místě


Výstava fotografií hub je v Akademii věd do konce února. Následně se přesouvá do Domu dětí a mládeže na Praze 5 a poté do Botanické zahrady v Průhonicích. Chcete-li se inspirovat, jaké houby sbírat, a co si z nich uvařit, můžete se inspirovat na blogu Václava Burleho. A abychom se vrátili k otázce položené v úvodu, jak se vyndává houba, pan Burle odpovídá: "Houbu musíte vykroutit. Když ji uříznete, tak se do toho zbytku dá plíseň, která začne napadat podhoubí. Když to budete dělat správně, tak houby najdete zase za rok na stejném místě."

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru