Do Mayrau se pustila hniloba. Podaří se skanzen zachránit?

Zobrazit fotogalerii (6)
  |  

Část hornického skanzenu ve Vinařicích je v havarijním stavu. Kraj vydá na 2,15 milionu na to, aby nespadl návštěvníkům na hlavu.
 

Část Mayrau je uzavřena. Hrozí zřícení stropu

Unikátní hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích zasáhla destrukční hniloba. Konkrétně se jedná o takzvanou lampovnu, což dříve bývala místnost, kde se vydávaly důlní svítily horníkům. Objekt už prohlédl statik, který zjistil, že hrozí zřícení stropu. Zakázal proto vstup do této části Mayrau. Skanzen jako takový se pro návštěvníky neuzavřel.

Středočeský kraj se proto rozhodl poskytnout prostředky na odstranění havarijního stavu objektu. "Schválili jsme 2,15 milionu korun na provedení odstrojovacích prací a zajištění stropních konstrukcí,“ sdělil radní pro oblast kultury a památkové péče Zdeněk Štefek (KSČM). 

Čtěte také: Kladenské divadlo těží z hornické minulosti

 

Co je k vidění v Mayrau?

Skanzen Mayrau ve Vinařících je pobočkou Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně. V prostorách bývalého dolu si lze připomenout historii těžby černého uhlí na Kladensku. Historicky vzácný areál se snaží zachovat program zdejšího posledního pracovního dne.

Prohlídka pro veřejnost je směřována po trase havíře před jízdou do podzemí dolu. Návštěvník má možnost projít cechovnou, řetízkovými šatnami, koupelemi, lampovnou, známkovnou až k jámovým budovám dolu. Jak to ve skanzenu vypadá se můžete podívat v následující fotogalerii.

Čtěte také:


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru