O týraných psech se ví přes rok. Stále zůstávají u majitele

  |  

Na týrání psů v berounské obci Liteň poprvé upozornila místní občanka v roce 2014. Ačkoliv jsou psi v prokazatelně příšerném stavu, majiteli stále nemohou být odebráni.
 

Na týrání se přišlo, když psi utekli

Bandog. Původ plemene sahá až do roku 1570 v Anglii, kde byl popisován jako hlídací a strážní pes. Používal se jako válečný pes, pro boj v arénách gladiátorů, pro boj proti různým šelmám a lidem. V Anglii se používal jako strážní pes proti pytlákům. Strážil vězení s nejvyšší ostrahou. Váží 35 až 50 kg. Je vyrovnaný, nebojácný, nikoliv však agresivní. Je ideální pro zkušeného psovoda.


Obyvatelka Litně našla 6. prosince fenu se štěnětem. Jednalo se o zvířata místní rodiny, která pravidelně utíkala. Fenka byla podle ní extrémně podvyživená. Na zvířeti se daly spočítat kosti, mělo propadlou hruď a tlustý řetěz kolem krku. Paní psy odchytila a rozhodla se celou situaci řešit.

Zavolala 158. Státní policie jí odkázala na městskou policii. Strážníci jí směrovali zpět na Policii ČR. Mužům zákona se snažila vysvětlit, že má sama tři pejsky a velkého bandoga si u sebe nemůže nechat.

Poté, co si ji policisté přehazovali jako horký brambor, se do věci vložil starosta Litně Miroslav Horák. Jak ČtiDoma.cz sám potvrdil, ženě volal s tím, aby psi majitelům vrátila.

Čtěte také: Psí smečka děsí Týnec

 

Padla pokuta. Psi utekli

Než se situaci povedlo vyřešit, oba bandogové utekli. Co se s nimi stalo, nikdo neví. Místní občanka podala podnět k veterinární zprávě. Ta provedla kontrolu již 10. prosince, v domě našla ještě dalšího psa se štěnětem. Podle veterinářů byl pes ve zhoršeném výživovém stavu. Na pohled mu byla vidět všechna žebra.

 "Po celou dobu kontroly byl neklidný, chovatelku neposlouchal a nezvládal základní povely," píše se ve zprávě. Stav štěněte označili za dobrý. "V dané věci již v loňském roce bylo zahájeno správní řízení, které bylo ukončeno pokutou," sdělila ČtiDoma.cz Dita Blahovcová z Městského úřadu Beroun.

Čtěte také: Nepořádným pejskařům zatnou tipec preventisté kriminality

 

Ocitla se pod palbou

 Veterinární správa případ týrání vždy posuzuje dle závažnosti. Nařídí-li odebrání zvířete, v případě akutního stavu řeší situaci přímo veterinární správa. Neposoudí-li stav jako natolik závažný, přechází řešení do rukou obce s rozšířenou působností. Příslušný městský úřad poté rozhoduje, zda k odebrání dojde či nikoliv. Co se týče MÚ Beroun, bylo podle ředitele Krajské veterinární správy SVS pro Středočeský kraj Zdeňka Císaře v letech 2013 až 2015 podáno pět podnětů na zvláštní opatření. K odebrání zvířete přitom nedošlo ani v jednom případě.
 

Psi tedy nejenže majitelům zůstali, ženu následně obtěžovali samotní majitelé. Neustále jí telefonovali, dokonce na ni čekali před domem. Telefon na ni jim měl předat samotný pan starosta. Ten toto tvrzení nevyvrací. Podle svých slov nicméně udělal pro týrané psi maximum. Majitelé ho do domu ke zvířatům nepustili, takže neviděl na vlastní oči, v jakém jsou stavu. Dále pro ČtiDoma.cz uvedl, že tato paní je "příliš velkou ochránkyní zvířat".

Čtěte také: V Hovorčovicích se našel zubožený pes. Na pána pořád čeká


Pes se sotva držel na nohou

Další kontrola byla u majitelů provedena téměř o rok později. Veterinární správa se k nim vypravila 26. listopadu. V jejich domě opět nalezli psa a fenu, tentokrát v mnohem horším stavu než před rokem.

"Pes a fena byli v době kontroly ve špatném výživovém stavu," píše se ve zprávě. Kromě toho, že byli oba podvyživení, pes špatně došlapoval na levou nohu, na které byla patrná ztráta svalové hmoty. Dále měl hnisavý zánět v meziprstí obou pánevních končetin. Fenka se podle veterinářů bála cizích lidí. Celou kontrolu přetrpěla s ocasem staženým mezi nohama.

 

Čtěte také: Policie hledá člověka, který úmyslně utopil psa

 

Odebrání v nedohlednu

Veterinární správa podala návrh, aby psi byli odebráni a umístěni do náhradní péče. Případ opět řeší Městský úřad Beroun. "V současné době nejsou splněny podmínky pro nařízení zvláštního opatření – odebrání zvířete do náhradní péče," uvedla pro ČtiDoma.cz Dita Blahovcová. Neznamená to, že psi nebudou v budoucnu majitelům odebráni, zatím to podle paní Blahovcové není možné.

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru