Petice nebo podvod?

Na pražských ulicích oslovuje kolemjdoucí řada lidí s žádostí o peníze. Málokdo se však jedná o částku ve stovkách korun.
  |  

Na Praze 6 řádí několikačlenná skupinka Bulharů a Rumunů. Oslovují lidi s tím, že vybírají peníze pro neslyšící. Jedná se o charitu nebo pokus o podvod?

Myslela jsem, že vyplňuji petici

Před čtrnácti dny jsem zamířila k bankomatu na ulici Jugoslávských partyzánů. Uvnitř si někdo zrovna vybíral peníze. Čekala jsem tedy venku a lovila peněženku. V tu ránu ke mně přišel menší snědý muž s deskami v ruce. Strčil mi pod nos papír, na kterém se psalo, že shání podporu pro neslyšící. Na první pohled to vypadalo jako petice se spoustou jmen a podpisů.

Začala jsem tedy vyplňovat. Napsala jsem svoje jméno, PSČ a podepsala se. Poslední kolonka se jmenovala „částka“. Ve sloupci se objevovaly částky 600 Kč, 800 Kč a další v podobné výši. Zeptala jsem se muže, jestli po mě hned teď bude chtít peníze. Přikývl, že ano. V tu chvíli mi samozřejmě došlo, o co se jedná. Řekla jsem mu, ať počká venku, že si jenom vyberu peníze.

Čtěte také: Seniorka zahnala podvodníky na útěk

Utekla jsem. Policii jsem nezavolala

Chlapík poslušně čekal. S peněženkou bezpečně v kabelce jsem vyšla před banku a rychlým krokem odkráčela. Slyšela jsem, jak na mě volá: „Slečno, slečno.“ Pronásledovat mě ale nezačal. Spěchala jsem na schůzku a vůbec mě nenapadlo, že bych měla okamžitě volat 158. Kdo žije v Dejvicích, jistě mi dá za pravdu, že se zde pohybuje celá plejáda roztodivných existencí, které žebrají o peníze. Většinou se jedná o bezdomovce, kteří se spokojí s dvackou.

Na policii jsem se bohužel vypravila až po dvou týdnech. Říkala jsem si, že oznámení pomůže, pokud bude muž někoho obtěžovat znovu. Policista mi potvrdil, že se jedná o známou firmu. Na Praze 6 se pohybuje skupina Bulharů a Rumunů, kteří si takhle vydělávají na živobytí. Často jsou k vidění na Kulaťáku a v okolí Vítězného náměstí.

Čtěte také: Proč chodit do bankomatu, když existuje Facebook?

Z ulic jen tak nezmizí

Pokud se vám něco podobného přihodí, nejlepším řešením je okamžitě vytočit 158. Hlídka v okolí může tyhle lidi alespoň identifikovat. Pokud od někoho nevyberou více než 5 tisíc korun, jedná se jenom o přestupek. Ve chvíli, kdy je policisté načapají při tomhle přestupku třikrát do půl roku, můžou jim jako cizím občanům vystavit zákaz pobytu. Když z ulic přesto nezmizí, jde už o maření úředního rozhodnutí. V takovém případě hrozí podle trestního zákoníku až dva roky odnětí svobody.

Setkali jste se s podobným jednáním? Jak jste v dané situaci reagovali?

Čtěte také: Podvodně pobírala dávky na dítě, hrozí ji dva roky vězení