V kauze vody v Dejvicích padla první obvinění

Podle policie zanedbali dva muži své povinnosti a vystavili ohrožení tisíce lidí z Prahy 6
14.03.2016 - 12:00   |  

Znečištěná voda v Dejvicích způsobila v květnu minulého roku střevní potíže více než 4 tisícům lidí. Znečištění měl způsobit prosak z kanalizace. Spekulovalo se, že kanalizaci a vodovod narušily nedaleké stavební práce, mj. na tunelovém komplexu Blanka. Policie po tři čtvrtě roce vyšetřování obvinila konkrétní osoby z trestného činu obecného ohrožení.

Dejvice a Bubeneč byly bez pitné vody od 24. do 28. května 2015. Kontaminovaná voda způsobila střevní potíže 4 144 lidí, z toho 33 skončilo v nemocnici v lůžkové péči. Výpadek pitné vody postihl okolo 18 tisíc obyvatel Prahy 6.

 

Kdo za to může?

Policie začala celou záležitost vyšetřovat již 24. května. V průběhu šetření si vyžádala celou řadu znaleckých posudků z různých oborů. Po tři čtvrtě roce mají kriminalisté jasno. Za újmu obyvatel Prahy 6 mohou dva muži ve věku 54 a 60 let. Ti se měli dopustit trestného činu obecného ohrožení.

"Tohoto jednání se obě obviněné osoby měly dopustit tím, že nedodržením svých povinností uvedly občany v nebezpečí těžké újmy na zdraví. Takové nebezpečí vzniklo nedodržením postupů před znovu připojením opraveného vodovodního řadu do sítě. Nicméně škoda vzniklá touto situací nebyla dosud vyčíslena," říká policejní mluvčí Tomáš Hulan. Oběma hrozí trest odnětí svobody až na pět let.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru