Mladík našel v lese nevybuchlou munici

Co dělat, když najdete v lese minu? Hlavně na ni nesahejte!
  |  

Osmadvacetiletý sběratel předmětů z 2. světové války byl velmi překvapen, když jeden takový skutečně našel. Dělostřelecká mina byla schovaná v lesním porostu u Horního Bezděkova. Na místo vyrazil policejní pyrotechnik.

Policie volala policii

Mladík vyrazil v sobotu po poledni do lesa u Horního Bezděkova s detektorem kovů. Sběratel předmětů z 2. světové války jeden takový skutečně našel. Předmět vypadal jako minometný granát. Zavolal tedy policii. Policisté z Unhoště s ním mohli jen souhlasit, že nález skutečně vypadá jako mina. Do terénu si přivolali pyrotechnika.

Než přijel, střežili místo. Mina se našla v neobydlené zóně, takže nebylo potřeba nikoho evakuovat.  "Policista z Pyrotechnické služby Policejního prezídia po příjezdu na místo konstatoval, že se jedná o ostrou dělostřeleckou minu 8 cm Wgr německé výroby, kterou zajistil a následně odvezl k likvidaci," říká policejní mluvčí Michaela Nováková.

Co dělat, když naleznete nevybuchlou munici:

Pokud kdekoliv, na procházce v přírodě, při úklidu v objektech, či při výkopových pracích naleznete podezřelé předměty, u kterých budete mít podezření, že by se mohlo jednat o munici, či její součásti, dodržujte následující pokyny:

  • Přerušte veškeré práce!
  • S předmětem v žádném případě nemanipulujte a vůbec se ho nedotýkejte!
  • Okamžitě přivolejte Policii České republiky!

Podle možností a okolností do příjezdu policie zajistěte, aby se k předmětu nepřiblížila jiná osoba!
Za žádných okolností se neobávejte nález munice oznámit. Činíte tak v dobré víře ve snaze zabránit škodám na životech, zdraví a majetku osob. I kdyby přivolaný pyrotechnik na místě konstatoval, že se o munici nejedná, nebude vám nic vyčítat, ani nemusíte výjezd P ČR hradit. Je lepší, když policie věc prozkoumá preventivně, než aby došlo k výbuchu.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru