Babyboom v Milovicích, narodilo se hříbě číslo tři

Třetí hříbě během deseti dnů!
22.03.2016 - 15:56  

Hřebec Northfolk ze stáda volně žijících divokých koní v rezervaci u Milovic je borec. Podařilo se mu totiž oplodnit skoro všechny klisny na jeho pastvině, a tak se zde narodilo třetí hříbě během deseti dnů. Babyboom prý ale nekončí. 

Čtvrté hříbě do stáda

Třetí hříbě porodila klisna Curlew, přezdívaná Curly. Klisny rodí bez asistence člověka. Porod proběhne stranou od stáda, kam klisna poodejde. Nyní zde tedy žijí čtyři hříbata, první se narodilo na podzim. Koně našli v bývalém vojenském prostoru domov, navíc pomáhají krajině, spásají zde totiž invazivní rostliny a louky tak vylepšují: „Právě během zimy spasou zvířata nejvíce staré trávy, takzvané stařiny, a otevřou tak prostor pro ohrožené druhy rostlin a na ně vázané chráněné živočichy,“ řekl Dalibor Dostál ze společnosti Česká krajina, která se o stádo stará.

 

Nejsou krmeni

Koně zde žijí vedle zubrů a praturů, nejsou nijak krmeni, o potravu se starají i během zimy sami: „Zvířata jsou skvěle adaptována na spásání hrubé trávy. Celou zimu je tak nebylo nutné přikrmovat. Naopak, nižší příjem potravy během zimy je součástí jejich přirozeného biorytmu,“ vysvětlil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.  


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru