Mladý kickboxer Josef Ptáček: Při trénování s Martinou jsem dostával do zubů

22.03.2016 - 12:09   |  

V zimě jsme vám představili mladou kickboxerku Martinu Ptáčkovou z Horních Počernic, která úspěšně boduje na mezinárodních soutěžích. Dobrá zpráva je, že Martina má neméně šikovného bratra Josefa! Roste nová naděje?

Byla pro Tebe sestra Martina vzorem?

Jelikož sestra Martina dělala už kickbox , táta chtěl abych se i já zabýval nějakým bojovým sportem. Kickbox se mi ale moc nelíbil, možná to bylo i tím, že jsem vždy při trénování s Martinou dostával do zubů a dost špatně jsem to nesl. Často jsem se utíkal schovávat k mámě a to hrozně vytáčelo tátu. Musel jsem tedy začít trénovat nejdříve s ním. Později jsem se přihlásil na jiu-jitsu, a když byly závody, zkusil jsem to. Nikdo ode mě nic nečekal , vše dopadlo výborně - skončil jsem druhý. Později mě to začalo opravdu bavit a začal jsem trénovat i kickbox, včetně závodů. Pak jsem se zúčastnil MČR ve fightingu , kde jsem uplatnil prvky obou sportů. Moc se mi tato disciplína líbí , protože se zde potkávají soupeři z různých bojových sportů - je to takové malé MMA.

 

Jak vznikla Tvoje přezdívka Had?

Měl jsem několik různých přezdívek. Přezdívka HAD pochází ze závodů a je odvozená od mé záliby ve škrcení.

 

Trénuješ hned několik bojových sportů, které upřednostňuješ?

Z bojových sportů mám raději ty, které probíhají více na zemi - tedy brazilské JIU-JITSU nebo grappling. Mám rád různé páky, škrcení, lámání, házení atd. Samotný box , který dělá Martina mě třeba moc nebere. Kickbox je pro mě lepší, používají se zde alespoň nohy. Je to pro mě dobrá příprava na fighting a později i na MMA. Též mám rád sebeobranu.

 

Jak probíhá trénink?

Trénuji jak brazilské JIU-JITSU a grappling, tak i kickbox. Kromě toho docházím na tréninky MMA. Na tréninku se věnuji opravdu všemu. Hlavně technice a taktice. Velkou část trénování tvoří i sparingy. Doma se soustředím na fyzickou kondici a sílu.

 

Lze spojit náročný trénink a školu?

Spojení sportu se školou se mi podařilo velice dobře. Nemám s tím žádný problém. Chodím do 9.třídy, ve škole dosahuji výborných výsledků, což mi umožňuje dostat se bez problémů na vybranou střední školu. Hlavní je mít vše naplánované předem a nesmí chybět ani motivace. I tak se někdy vracím z tréninků až po desáté hodině a pak se ještě učím nebo musím ráno brzy vstávat a pracovat. Nikdo mi nic neodpustí, nemám žádné úlevy a doma už vůbec ne. Táta je hodně přísný a neobměkčí ho ani máma.

 

Jak tvrdé jsou sporty, které trénuješ?

Tvrdost bojových sportů sebou nese i častý výskyt mnoha zranění. Ta se samozřejmě nevyhýbají ani mě. Různé boule, modřiny, bolesti zad, naražení, natržení uší, natažení svalů atd. jsou u mě bohužel běžnou součástí. Někdy je to horší někdy lepší. Vážnější zranění -jako třeba zlomeniny se mi vyhýbají, což jsem hrozně rád. Bohatě mi stačí výrony či různá vykloubení… Postupem času jsem se spolu s Martinou naučil dobře fungovat i s těmito zraněními. Vždyť třeba sestra více jak měsíc trénovala a závodila s naštípnutou rukou! Není to sport pro žádné bolestínky.

 

Jsi z Horních Počernic, jak se zde sportuje?

V Počernicích jsou dobré podmínky zejména pro běh, cyklistiku a bruslení. Jsou zde vybudovány nová hřiště a parky. Jenom těch dětí tam většinou není moc vidět a to je myslím velká škoda. Kdo chce sportovat, vždy si něco najde. 

 

Píšeš, že chceš v budoucnu více propagovat Počernice, jak?

Do propagace Počernic a sportu vůbec bych se chtěl v budoucnu zapojovat více, ale zase tolik akcí se tady nekoná. Zatím poslední mojí akcí byla účast na 55.výročí ZŠ Ratibořická, kde jsem se sestrou předvedl své umění. Na tento rok plánujeme návštěvu základní školy a školky, dostalo se nám nabídky na akci v Diakonickém středisku Divizna. Pokud budeme přizváni na nějakou další akci, rádi přijdeme.

 

 

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru