Další hříbě se narodilo v Milovicích, březí mohou být také zubřice

Nové hříbě divokých koní na pastvině u Poděbrad
 

Další hříbě v Milovicích! Tentokrát bylo plodné i druhé stádo, které na pastvinách u Milovic žije. Biologové jsou rádi, neboť to znamená, že toto hříbě obohatí místní genetickou výbavu. 

Druhé stádo se také rozmnožuje

Druhé stádo, které od loňského prosince obývá druhou, stodvacetihektarovou pastvinu Traviny, jež se nachází v sousedství města Benátky nad Jizerou, je také bohatší o hříbě. Na hříbě narazil Luboš Beran, vedoucí oddělení sledování biodiverzity Správy chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj. „Při pochůzce jsem jako první narazil na stádo čtrnácti koní. Patnáctou klisnu se mi podařilo najít oddělenou od ostatních spolu s narozeným hříbětem,“ popisuje Luboš Beran.

 

Obohatí genetický materiál

Hřebec Merlin je se stádem jen několik měsíců, takže nemůže být otcem. Klisnu tedy oplodnil ještě hřebec v Anglii, odkud stádo pochází: „To je velmi pozitivní. Díky tomu bude hříbě možné za dva tři roky při zakládání nového stáda kombinovat i s hříbaty, která se benáteckým klisnám a hřebci Merlinovi narodí v budoucnu. Získali jsme tak navíc geneticky velmi cenný přírůstek,“ sdělil Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích. „Právě nízká genetická různorodost je u těchto koní, kteří téměř vyhynuli, největší problém a každý kousek genetické informace navíc se počítá,“ dodal Miloslav Jirků. Březí by mohly být také zubřice, to však bez fyzického ohledání nepoznají ani odborníci. 

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru