Nebezpečí číhá na síti. Tipy, jak se vyhnout riziku

 

V současné době jsme díky smartphonům online téměř 24 hodin denně. Na síti pracujeme, trávíme volný čas i se seznamujeme. Dáváte si ale pozor na to, jakou za sebou necháváte digitální stopu?

Internet je dobrý sluha a zlý pán. Na jaké věci bychom si měli na síti dát pozor? Přinášíme několik tipů:

  • Zabezpečte si své účty. Je to neuvěřitelné, ale nejpoužívanějším heslem na internetu je 12345. Hned v závěsu je 123456. Řada lidí používá také své jméno nebo datum narození. Nic z toho nedělejte. Jak tedy na to? Heslo, které si vytvoříte, by mělo být dostatečně dlouhé. V ideálním případě kombinujte malá a velká písmena a číslice. Heslo by zároveň mělo být zapamatovatelné. Pro každý účet byste měli používat jiné heslo. Neměňte heslo přespříliš často. Je dokázané, že kdo neustále mění hesla, používá kvůli zapamatování stále jednoduší hesla. Heslo změňte v případě, kdy máte pocit, že mohlo být prozrazeno.
  • Spam od normálního emailu dokáže většina z nás bezpečně rozeznat. Některé emailové schránky navíc dokážou spam dobře filtrovat. Poměrně spolehlivý je v tomto například gmail. Nezapomeňte ale o nebezpečí spamu poučit své děti. Podle expertky na bezpečný internet Lenky Eckertové ani není potřeba, aby příliš malé děti měly svou emailovou schránku. V případě potřeby mohou použít email rodičů.
Více o tom, jak poučit své děti o rizicích na internetu si můžete přečíst v rozhovoru s Lenkou Eckertovou Pravda, lež a manipulace v kybersvětě.
  • V každé restauraci dnes máme Wifi. Na ty nezabezpečené se může přihlásit prakticky kdokoliv. Pokud se na takovou síť přihlašujete, měli byste mít v každém případě zabezpečený počítač antivirovým systémem. Na otevřené síti byste měli přesto dát pozor na to, když něco stahujete. Používejte pouze ověřené zdroje.
  • Neznáte všechny své přátele? Řada z nás používá sociální sítě také jako seznamku nebo si přidává lidi, které ve skutečnosti nezná, jen tak ze zábavy. Tím, že sdílíte např. své soukromé fotografie s někým, koho vůbec neznáte, se vystavujete velkému riziku. Pod falešným profilem se můžete skamarádit např. s personalistou a kvůli fotografiím z večírku přijít o lukrativní zaměstnání. Pomluvy se šíří rychlostí blesku. Na facebookový profil kamaráda se rovněž může dostat někdo jiný. Přemýšlejte proto o tom, co se svými přáteli sdílíte. Co je jednou na síti, může začít žít vlastním životem.
Jak je to vůbec s internetem v práci? Podle nejnovějšího výzkumu blokuje zaměstnancům internet čtvrtina firem.
  • V neposlední řadě je rizikovou oblastí na internetu seznamování. Seznamky jsou kapitolou sama pro sebe. Opět si nemůžete být jistí, že člověk, se kterým si píšete, používá své skutečné údaje a fotografie. Domluvíte-li si přes seznamku rande, sejděte se na veřejném místě, kde je hodně lidí.
Pro dámy poté platí, aby se po první schůzce nenechaly doprovázet domů. Z potencionálního partnera se může vyklubat stalker, který vám znepříjemní život.

Nevíte si rady s tím, jak srozumitelně vysvětlit dětem rizika na internetu? Se ČtiDoma.cz můžete nyní soutěžit o knihu Lenky Eckertové Hustej internet. Více informací najdete ve článku Soutěž o knihu Hustej internet. Podívejte se na ukázky z knížky.