Stovky lidí demonstrovaly proti útokům na kavárny

Podnik Správná podprsenka se po nedělních událostech rozhodl z projektu Hate Free Culture vystoupit.
Zobrazit fotogalerii (16)
25.04.2016 - 14:34   |  

Od šesti hodin začala na Jiřího z Poděbrad demonstrace reagující na nenávistná hesla, kterými někdo posprejoval podniky sympatizující s iniciativou Hate Free v centru Prahy. Do hlavního města se vypravili i demonstranti ze středu Čech. Jaké mají zkušenosti se členstvím v Hate Free Zone středočeští podnikatelé?

Hate Free se prezentuje jako inciativa lidí usilujících o život bez násilí a nenávisti. Mají silné zázemí Úřadu vlády ČR a odbornost Agentury pro sociální začleňování. Do projektu je zapojeno 99 podniků napříč republikou.

"Nezaznamenal jsem, že by mi někdo posprejoval kostel," řekl nám farář Mikuláš Vymětal z Evangelické modlitebny v Berouně. "Včera jsem se procházel centrem Prahy s plackou Hate Free. V kapse jsem jich měl ještě několik. Lidé mě hned oslovovali a prosili mě, takže jsem to okamžitě rozdal," dodává.

Berounský farář se vypravil na demonstraci s názvem Solidární shromáždění: Praha se nebojí. Akce byla svolána v neděli v reakci na nenávistné nápisy, kterými někdo posprejoval podniky, jež jsou součástí Hate Free Zone, na pražských Vinohradech, Vršovicích a Žižkově.

 

Jde o dílo neonacistů?

Nápisy se objevily v noci ze soboty na neděli. Během pondělního rána přibyl nápis "Smrt Hate Free" také na budově pražské Diakonie. Pachatelé jsou zatím neznámí. Pořadatelé demonstrace jejich akci nazvali "koordinovaným útokem neonacistů". Kromě výhrůžek násilím totiž vzkazy obsahovaly i neonacistické kříže a šifry. Číslice 14/88 např. odkazují na nacistický pozdrav Heil Hitler.

V podchodu metra na Karlově náměstí byly k vidění nápisy "Smrt Klinice". Mezi postižené podniky patří vršovická kavána Café V Lese nebo pobočka ze sítě Mammacoffee na náměstí Jiřího z Poběbrad. Právě na tomto náměstí se včera odehrála demonstace, na níž dorazilo zhruba pět set lidí.

Jedním z podniků postižených řáděním vandalů je Správná podprsenka na Vinohradské. Majitele celá situace zaskočila natolik, že se rozhodli z projektu Hate Free Culture vystoupit. "Nikdy jsme se nechtěli dostat do střetu politických i nepolitických zájmů, pouze jsme chtěli dát vědět, že usilujeme o to, aby naše obchody byly místem, kde bude na každého nahlíženo stejně a kde se budou lidé dobře cítit," píšou na svém Facebooku. "Jsme momentálně pod velkým psychickým tlakem a z celé události nám vůbec není dobře. Jsme v projektu týden a hned se stalo toto. Nad vším se ještě pořádně zamyslíme, až se trošku uklidníme a opadnou emoce."

Hate Free v Kladně sbírá kladné body

Jak vypadá situace ve středu Čech? Kromě berounského kostela se k Hate Free hlásí také kladenské organizace jako občanské sdružení AISIS nebo sportovní organizce Fresh Bones. Z obou podniků nám shodně potvrdili, že v Kladně se s výraznějšími projevy nenávisti vůči svému členství nesetkali. "Naopak pár lidí s námi začalo cvičit z toho důvodu, že s Hate Free sympatizují. Většinou se jednalo o mladé lidi," dozvěděli jsme se ve Fresh Bones.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru