Zázraky se dějí, říká Miroslav Bobek

Má se čile k světu
Zobrazit fotogalerii (4)
 

V pražské zoologické zahradě se stala naprosto neočekávaná věc, gorilí samice Shinda porodila zdravé mládě, zřejmě je to chlapeček. Hrdá matka v minulosti nemohla zabřeznout, když se to povedlo, potratila; o tom, že čeká potomka, nikdo nevěděl.

V sobotu 23. dubna po poledni nečekaně porodila samice gorily nížinné Shinda své první mládě.

O březosti se do poslední chvíle nevědělo

Shindě bude brzo již pětadvacet let a když v roce 2001 přišla z Austrálie, měla pod kůží implantované tělísko s hormonální antikoncepcí. Její neschopnost mít potomky byla připisována právě tělísku, jehož účinky trvaly oproti předpokladům o několik let déle. Shinda sice v minulosti několikrát zabřezla, ale opakovaně potratila. Vzhledem k nepravidelným cyklům jí byla nasazována hormonální léčba antikoncepcí. V současnosti už nikdo nevěřil, že se čtyřiadvacetiletá samice ještě dočká potomka. Nečekaný porod proběhl bez problémů – matce i mláděti se daří dobře, a proto byl již v neděli otevřen Pavilon goril pro návštěvníky.

„Vůbec si nedovedu představit, co by mě mohlo překvapit víc. Nejenže jsme o Shindině březosti nevěděli, ale především jsme se časem vzdali nadějí, že by ještě mohla mít mládě. To nejen vypadá, ale skutečně je naprosto v pořádku. Nechci to zakřiknout, ale zdá se, že tu a tam se opravdu může stát zázrak,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Pražská zoo je plná mláďat, nedávno se tady narodilo slůně, v sobotu 23. dubna tady byl pokřtěn malý hrošík, jaké dostal jméno? Hroší chlapeček dostal nové jméno

V sobotu ráno kolem 8. hodiny praskla Shindě voda a chovatelé David Vala a Gabriela Kopecká začali sledovat její porodní stahy. Ostatní členové gorilí tlupy byli po celou dobu u ní. Samice postávaly blízko, zajímaly se o ni a očichávaly ji. Také mláďata celou událost bedlivě pozorovala. Jen samec Richard nechal celé události volný průběh a držel se opodál. Ve 12:48 Shinda porodila své první mládě.

Matka i dítě jsou v pořádku

„Ihned po porodu se o mládě začala vzorně starat – očistila je i sebe, a ačkoliv je to její první potomek, chovala se jako zkušená matka,“ uvádí kurátor Vít Lukáš. Chvíli poté nabídli chovatelé Shindě vodu a obvyklou potravu – ovoce a zeleninu – a novopečená matka spořádala plnou mísu. „Při krmení se Shinda projevovala suverénně, jako by si už byla vědoma svého nového privilegia. Před rokem totiž přišla o vedoucí postavení mezi samicemi, ale s mládětem se jí postavení ve skupině pravděpodobně opět zvýší,“ popisuje význam novorozeného mláděte vrchní chovatel David Vala.

Následně byl gorilám umožněn přístup do expozice, kam se jako první vydala právě Shinda s mládětem a ostatní gorily ji následovaly. Shinda se chová zkušeně i při další péči o svého potomka, správně ho drží a občas s ním i lehce pohupuje. Také mládě dělá chovatelům radost.  


Hobby