Jsme připraveni na migrační vlnu? Spíš ne, ukázalo cvičení

Identifikace uprchlíků trvá dlouho. Na obrázku můžete vidět ukázku z takticko-štábního cvičení, které proběhlo 12. dubna v Berouně.
26.04.2016 - 15:46   |  

V Berouně proběhlo 12. dubna cvičení, které mělo prověřit připravenost Středočeského kraje na zvládnutí migrační vlny. Vyhodnocení celé akce odhalilo první slabiny. Policie například nemá po uprchlíky dostatek lůžkovin. Identifikace běženců zase trvá příliš dlouho.

Migrační vlna prozatím Česko a Středočeský kraj úspěšně míjí. Politici se ale obávají, že v případě uzavření německých hranic může dojít k přesměrování migračního toku přes Českou republiku. Alespoň takto se vyjádřil ministr vnitra Milan Chovanec na veřejné debatě v Berouně. O tom, jak debata probíhala, se podobněji dočtete ve článku Diskuze o uprchlících: Jsme xenofobní národ?

Na stejném místě před čtrnácti dny proběhlo takticko-štábní cvičení. Policisté a zdravotníci nacvičovali situaci, kdy je na hranicích zadrženo tři tisíce běženců. Třicet z nich by pak putovalo právě do Berouna. Podrobnosti o průběhu cvičení se dočtete v článku Migranti v Berouně. Do akce se zapojily desítky policistů.

Pro uprchlíky nemáme zázemí

Cvičení mimo jiné odhalilo, že v případě migrační krize by mohlo dojít k problémům s financováním záchranného integrovaného systému. V případě mimořádných událostí je IZS financován ze státních hmotných rezerv. Platí to u záchranných a likvidačních prací a pro ochranu obyvatel ČR. „V případě jejich využití pro zajištění migrační vlny kraji a složkám IZS hrozí, že by nebyly ze státního rozpočtu hrazeny,“ říká tajemník bezpečnostní rady kraje Luboš Navrátil. Potřeba je také dovybavit pracoviště krizového řízení na krajském úřadě. Zastupitelé podle středočeského hejtmana Miloše Petery již rozhodli, že na vybavení vydají 5,5 milionu.

Dále se ukázalo, že identifikace migrantů v celoevopských systémech je příliš zdlouhavá. „Do systému se přihlašují všechny státy EU. Takže čím více migrantů bude, tím se prodlouží doba jejich odbavení,“ říká náměstek ředitele Krajského ředitelství PČR Středočeského kraje pro vnější službu Jan Ptáček. Dalším problémem je, že běženci musí být střeženi po celou dobu eskorty. Cvičení také ukázalo, že policie nemá dostatečné kapacity na zajištění logistického zázemí pro uprchlíky, tedy lůžka, lůžkoviny a zajištění stravy.

Pomáhat uprchlíkům má nemocnice v Mladé Boleslavi

Hejtman chce prověřit možnosti zajištění kapacity lůžek pro nenadálou silnější vlnu migrantů. Kraj vytipoval mladoboleslavskou nemocnici jako hlavní zdravotnické zařízení, které by zajišťovalo migrantům zdravotní pomoc. „V tuto chvíli se řeší vztah nemocnice vůči uprchlickému zařízení v Bělé-Jezové, připravuje se plán krizové připravenosti nemocnice a další činnosti s tím související,“ upřesnil hejtman Petera.

Vítejte v ČR

Migrační krizi řeší i ministerstva. Ministerstvo vnitra má připravený úvodní integrační kurz s názvem Vítejte v ČR, kde se migranti dovědí základní informace o právech, povinnostech a poměrech v České republice. Ve věstníku veřejných zakázek Ministerstva školství je zase vyvěšena zakázka kurzů v oblasti kultury a demokracie po migranty.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru