Garážové výprodeje - můžete koupit trabant i kostru

Zobrazit fotogalerii (5)
  |  

V Černošicích proběhl již jedenáctý ročník garážových výprodejů. Podle organizátorky nejde jenom o samotný prodej a nákup. Výprodeje nabízejí jak možnost zbavit se starého harampádí, tak zapojení se do komunitního života. Bára Veselá v rozhovoru dále prozradila, co nejkurioznějšího jste už v Černošicích mohli koupit.

V Černošicích se už pojedenácté prodávalo z garáží

Ulice plné slunce, usměvavých lidí s mapkou a skvělé úlovky, takový byl jedenáctý Garage Salev ulicích Černošic. Více než padesátka prodejců nabízela poslední dubnovou sobotu poklady i běžné věci, které jim doma přebývají, už je nepotřebují nebo je prostě dostali jako nevhodný dárek. Na louce v Mokropsech, kde mají možnost prodávat lidé, kteří nemohou prodávat na svém vlastním pozemku, bylo rušno už od časných ranních hodin, kdy začali přijíždět první prodejci. Pod stanem, který pravidelně pro akci zapůjčuje město, nebo ve stáncích, které laskavě půjčilo sdružení TAK, které v Mokropsech pořádá farmářské trhy, tak měli šanci nabízet své různorodé zboží prodejci z Třebotova, Řevnic i z Prahy. Návštěvníků, kteří si speciálně na garáže udělali výlet z Prahy, bylo tentokrát opravdu hodně. Společně s místními se tak mohli vydat na procházku nebo projížďku městem a u každého se zastavit na kus řeči. Naprosto dokonalé počasí, které celý den prodeje provázelo nemalou měrou, přispělo k tomu, že se jednalo o jeden z nejvyvedenějších GS vůbec. Prodeje šly velmi dobře a zábava ještě lépe. Sehnat jste mohli skluzavku, bazén, trampolínu, jízdní kola, nespočet hraček, nepřeberné množství oblečení pro děti i dospělé, nádobí a kuchyňské pomůcky, které jsou pro jednoho zbytečnost a druhý se bez nich jen stěží obejde. Nakupující volili různé trasy a když se na nějakém místě znovu potkali se svým sousedem, vyměnili si zkušenosti a zážitky, kde už mají vše prodáno nebo naopak, kam stojí za to ještě vyrazit. Atmosféra celého dne byla skvělá, lidé se usmívali, pochvalovali si nákupy i nabízené dobroty či osvěžení a vůbec vládla taková krásná jarní pohoda. Ti, kteří prodávali prvně, se už teď těší na příště, kdy zúročí zkušenosti z jejich premiéry a třeba se lépe připraví nebo výrazněji označí cestu k jeho prodeji. Další Garage Sale se v Černošicích i Dobřichovicích bude konat opět v září, mezitím se v Mokropsech můžete těšit na, dnes již tradiční, Fashion Pikniky aneb butiky pod širým nebem u mokropeského nádraží. (Bára Veselá, organizátorka Garage Sales)

Jak vlastně celá iniciativa vznikla? Kdo stál u zrodu?

Nápad uspořádat první garage sales se zrodil, když jsme se do Černošic přistěhovali a spolu s námi mnoho věcí, které se mi nehodily do nového domu. V zahraničí jsou takové akce právě při stěhování běžnou aktivitou. Tak jsem začala vymýšlet experimentální projekt, jak to uchopit, prohledala jsem net, jestli se něco takového v ČR děje, a zjistila, že ne. Začala jsem si s tím hrát, udělala první webovky, zkusila oslovit pár místních, jestli by do toho šli, vybrala termín a rozjela akci. Nic horšího, než že otevřeme společně se sestrou vrata a nikdo nepřijde, se stát nemohlo. Udělala jsem plakáty, letáčky, využila diskuzního fora atp. Byli jsme tu noví a mně to přišlo i jako dobrá příležitost se seznámit se sousedy. S propagací jsem začala brzo, takže se nakonec na historicky první Garage Sale podařilo sehnat dalších 11 místních, kteří to s námi zkusili. Kolik přišlo tehdy lidí nakupovat, nevím, ale rozhodně jsem to považovala za dostatečný úspěch na to, aby se akce na podzim zopakovala. 

Proč si myslíte, že mají garage sales takový úspěch?

Celou akci vnímám i jako osvětu k takovému udržitelnějšímu stylu života a minimalismu. Lidem se doma za léta nahromadí opravdu neskutečné množství věcí, které v podstatě nepoužívají. Je to cesta, jak se takových věcí jednoduše zbavit a zároveň si užít zábavnou společenskou událost. Samotný prodej a výdělek z něj je sice fajn, ale jde spíš o zlepšení komunitního života a úlevu od těch věcí, které by stejně jenom někde ležely.

Jak se liší jednotlivé ročníky? Kolik lidí chodilo na akce na začátku a kolik jich chodí teď?

Nejsou to přímo ročníky. Akce se koná dvakrát za rok, vždy na jaře a na podzim, termín určuju na začátku každého roku. Zpočátku chodili jen ti odvážnější, nyní už můžeme hovořit o nájezdech. Lidé si hlídají, kdy garage sales budou, a nic si na ten víkend neplánují. Podzimní jubilejní desátý výprodej měl přes 64 míst, kde se dalo nakupovat. Prodejců bylo ještě víc, protože na některých místech se vyskytovalo hned několik prodávajících.

Chodí lidé na garage sales spíš prodávat nebo nakupovat?

Lidé nechodí prodávat, přihlásí svůj dům, respektive adresu, kde budou vrata otevřená, tam vyloží svůj prodej a nakupující podle mapky a seznamu prodejců objíždí, obchází místa, kde prodeje jsou, a nakupují přímo u nich. Jediná výjimka je louka vedle našeho domu. Tam mohou přijít prodávat lidé, kteří nejsou místní nebo bydlí v nějakých odlehlejších částech Černošic. Pak je pro ně výhodnější přijet se svými věcmi na louku a nabídnout to k prodeji zde, ale to už se pak blíží spíš blešímu trhu. Ale ta možnost tady je a je využívána. Na zítřejší poslední garage sales přijelo jedenáct prodejců z Třebotova, Dobřichovic, ale i místních.

Jaký nejkurióznější výrobek se na garage sales prodával?

Loni se prodával svatební dar. Byl to trabant cabrio, ale neprodal se. Zájemci se s ním alespoň mohli vyfotit. Veliké poklady mnohokrát vyštrachali šermíři z Alotria. V nabídce byla jednou i kostra.

Co se prodává nejčastěji?

Nejčastěji se prodává oblečení, věci po dětech, vybavení domacnosti, elektronika, ale objeví se i auta. Lidé to berou jako možnost opravdu proštrachat půdy a sklepy, vytahat věci po babičkách, které nechtějí vyhodit, ale ani je mít doma. Právě z velké nabídky oblečení vznikl nápad oddělit od Garage Sale ještě další akci. Společně s kamarádkou, se kterou jsme se právě při jednom z prvních výprodejů seznámily, jsme začaly organizovat Fashion Pikniky. Jsou to elegantnější verze standardních bazárků, kde všechno oblečení visí na ramínkách. Připravujeme vždy dobroty do piknik baru. Je možné využít vizážistky nebo stylistky. 

Na garážové výprodeje se můžete vypravit i v příštím víkendu, a to do Dobřichovic.
 

Garage Sale Dobřichovice IX

07.05.2016 - 10:0015:00

Dobřichovice - Prodej mezi vraty v Dobřichovicích, již podeváté ! Prohrabejte domy, zahrady a garáže a věci, které vám už nedělají radost ani službu nabídněte sousedům. Přidejte se k události na facebooku . K prodeji se můžete hlásit přes registrační formulář , kdo by snad neznal princip Garage Sale najde ho na...
Více o akci


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru