Loupil v ČSOB. Policie ho zadržela na letišti. Hrozí mu až deset let

Jan Cafourek může být nebezpečný a duševně ne úplně v pořádku
Zobrazit fotogalerii (3)
26.05.2016 - 07:32  

Dva dny zpátky loupil Jan Cafourek v bance a nešlo o první pokus. Včera večer jej policie dopadla a obvinila ho hned ze dvou loupeží. Za zvlášť nebezpečný a promyšlený čin mu hrozí vyšší hranice trestu.

 

V úterý policie informovala veřejnost o loupežném přepadení, kterého se dopustil tehdy neznámý pachatel. Jak kriminalisté prošetřováním zjistili, mladík chtěl nejprve loupit v bance na Proseku, tam však „narazil“. Hotovostní přepážka totiž byla v této pobočce v danou chvíli uzavřena. Proto přišel loupit do pobočky v ulici Ke Stírce v Praze 8 - Kobylisích, kde už byl úspěšný.

Zadržen na letišti

Včera třiadvacetiletého Jana Cafourka z Prahy 5 zadrželi na letišti při jeho návratu z Německa, kam po loupeži odcestoval, a následně skončil na policejní služebně, kde ho vyšetřovatel obvinil hned ze dvou trestných činů loupeže, v jednom případě ve stadiu pokusu.

Loupež proběhla tak, že si jako slušný zákazník po příchodu do banky vzal pořadový lístek a čekal. Jakmile na něj přišla řada, přistoupil k přepážce a úřednici mlčky předložil lístek s informací, že má ve zmíněném batohu uloženou výbušninu s požadavkem o vydání finanční hotovosti. Po splnění žádosti z bankovní pobočky i s finanční hotovostí urychleně odešel.

Kriminalisté valnou většinu peněz, které obviněný získal loupeží, našli a zajistili. Stejně tak zajistili spotřební elektroniku, kterou si za část lupu kopil. To v součtu znamená, že detektivové při zadržení získali zpět bez pár drobných vše, co si mladík protiprávně přisvojil.

Pomohlo zveřejnění v médiích

Po odvysílání pátracích relací v televizi se kriminalistům sešlo přibližně dvacet poznatků, ve kterých se objevovalo jedno a to samé jméno.

K situaci detektivové uvedli, že něco podobného ještě nezažili. V rámci prošetřování samozřejmě získali v minulosti poznatky k jednotlivým případům v řádu jednotek. "Nikdy jsme se ale nesetkali s tím, aby se sešlo tolik poznatků, které měly v rámci jednoho případu stejného jmenovatele," říká Tomáš Hulan, tiskový mluvčí Policie ČR.

Není-li blázen, pár let za katrem stráví

Na sociálních sítích se nezávisle na sobě objevují "soucitné" komentáře "přátel" a známých Jana Cafourka, že není úplně duševně v pořádku a měl by jít místo do vězení spíš na léčení. O tom už rozhodne soud.

S ohledem na závažnost a nebezpečnost deliktů obviněného bude následně příslušný soud rozhodovat, zda bude Jan Cafourek stíhán vazebně, či nikoli. V případě odsouzení hrozí obviněnému trest odnětí svobody až na deset let.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru