UFO, nebo tornádo? Podivné úkazy v polích u Úval

21.06.2016 - 14:39   |  

Na polích mezi Úvaly a Přišimasy a dále pak mezi Nehvizdy a Horoušany našli svědci pásy slehlého obilí, a to uprostřed pole, které bylo jinak neporušené. Jde o další z tzv. neobjasněných kruhů v obilí, připisovaných mimozemským civilizacím, nebo jde o nějaký meteorologický jev? 

Přistáli snad v polích mimozemšťané, nebo se najde nějaké logické vysvětlení? Podívejte se na obrázky jevu do galerie!

 

Lovci bouřek podezírají tornádo

Lovec bouřek Robis Duspara, kterého jsme vám již minulé léto představovali, se domnívá, že šlo o tornádo: "Dle výpovědi svědka se v době přechodu supercely, tedy bouřky, 
tvořené jednou mohutnou bouřkovou buňkou, jejíž část rotuje, vyskytl 
jev, který odpovídá tzv. trombě, tedy víru, který nedosedne na zem. 
Bohužel ale chybí fotodokumentace. Navíc svědek zrovna jel autobusem z 
Tuklat do Horoušan a viděl to jen krátkou dobu. Problémem také je, že se 
vyskytovala silná srážková stěna, která pohled do jádra bouřky 
zakrývala," sdělil našemu serveru. 

 

Slehlé obilí v pásech

Druhý den se na místo vypravil i Robin Duspara: "Druhý den jsme v přibližném místě popisovaného výskytu nalezli oblast podivně slehlého obilí, které se vyskytuje jakoby v pásech. Obilí není slehlé přímočaře, tudíž zřejmě nemohlo být způsobeno nárazem větru. Další oblast slehlého obilí se vyskytuje pod obcí Úvaly. Tam se zřejmě jednalo o tzv. microburst, tedy propad studeného vzduchu, který způsobuje lokálně prudké nárazy větru, spojené se silným přívalovým deštěm nebo kroupami," uvedl.

 

Poškozené i stromy

Poškození je prý vidět i na stromech okolo silnice: "Některé stromy jsou téměř "očesané", některé o pár metrů vedle bez dotknutí. O tornádo se ale vůbec jednat nemuselo. My se nyní snažíme dát do kupy co nejvíce informací a podezření buď potvrdit, nebo vyvrátit," dozvěděli jsme se. Podmínky pro vznik tornáda ten den byly: "Tornádo vzniká při střetu teplého a studeného vzduchu v bouřkovém oblaku. Jelikož se v ten den tvořily supercely a jedna tromba byla pozorována na Benešovsku, podmínky byly příznivé," sdělil nám. 

 

UFO, nebo tornádo?

Stále tedy není nic jasné a Robin Duspava tedy apeluje na možné svědky události: "Pokud jste se v době výskytu (ve čtvrtek 16. června v 19:20 hodin) pohybovali v této oblasti, prosíme vás o svědectví, případně jakékoliv foto/video materiály. Nejedná se tedy nakonec přece jenom o tzv. klasický kruh v obilí, který prý je dodnes nevysvětlený? "Kruhy v obilí se nezabýváme, tedy pokud nejde právě o podezření na povětrnostní jev," řekl nám Robin Duspara.