Cyklofašisté, nebo lázenští hosté? Cyklostezka v Toušeni budí vášně

Budování cyklostezky je v procesu...
  |  

Lázeňské město s kolonádou, nebo rušné místo, kudy jede jeden cyklista za druhým? Takové jsou podle předkladatelů petice dvě možnosti, jak bude vypadat část Lázní Toušeň na východ od Prahy. Pochopitelně si přejí cyklisty z města vykázat. Vedení města to ale nechápe a mluví o tom, že předkladatelé petice si nezjistili důležitá fakta. 

Podle předkladatelů petice by měly Lázně Toušeň zůstat klidovou zónou, jde jim hlavně o ulici Na Nábřeží, která má podle nich být ze stezky vyčleněna. Nabízejí, aby cyklisté, kteří pojedou po zcela nové cyklostezce z Prahy až do Polabí, sesedli z kola a šli pěšky, nebo jeli jinudy, což je poněkud absurdní... A co na to město?

 

Nejen lázeňství, ale i cyklistika...

Je prý naivní nechat věci tak, jak jsou, a neotevřít město stále hojnějším cyklistům: "Bylo by však poměrně nefér domnívat se, že jediný úkol lázeňského místa je pasivně přihlížet lázeňským hostům a vůbec nerozvíjet jiné formy cestovního ruchu," uvádí starosta Lázní Toušeň Lukáš Valehrach a dodává: "Zastupitelstvo městyse si je dobře vědomo toho, že stav asfaltového povrchu Na Nábřeží není vyhovující a bude ho třeba rekonstruovat."

 

Cyklisty vymýtíte těžko

Stále častěji se mluví o tzv. cyklofašistech, tedy neohleduplných cyklistech, kteří pěší zcela opomíjejí, a je celkem logické, že se jich v lázeňském městě bojí: "Cyklisty se podaří vymýtit jen těžko. Těžko jim i při sebelepší vůli budeme vysvětlovat, že mají odbočit z bezpečné cyklostezky na frekventovanou Hlavní ulici - silnici II. třídy a po 750 m opět na cyklostezku najet. To prostě fungovat nebude, pokud na začátek úseku neinstalujeme pevný, pro cyklistu (a tím pádem i pro pěší) nepřekonatelný zátaras. Pevným zátarasem však musíme rozumět nikoli např. závoru. Tu cyklista bez problémů objede (a ještě poničí zelenou plochu). Jakákoli překážka, která je průchozí pro pěší, totiž bude vždy průjezdná i pro cyklisty," uvádí Lukáš Valehrach. 

 

Silnice má zákaz vjezdu

Navíc prý cyklostezka pomůže i procházejícím se, kteří se po promenádě pohybují často ve vozovce: "Dosud se chodci stále nacházeli na silnici, i když se zákazem vjezdu. Zde umístěný zákaz vjezdu je však omezen pouze na nerezidenty. Cyklisty není dodržován. Po rekonstrukci však cyklista zřetelně uvidí, že chodec má oddělený pruh, do kterého zasahovat nemůže," sdělil nám starosta Toušeně. 

 

Žít s cyklisty není snadné

To, že spolužití mezi cyklisty a chodci či řidiči motorových vozidel není snadné, si uvědomují i zde: "Objednáno bylo umístění vodorovného značení (na asfalt) "Cyklisto, zpomal" na začátek a konec nábřeží spolu s umístěním dopravní značky maximální povolená rychlost 10 km/hod. (i když já osobně jsem zastánce spíše 15 km/hod. - čím větší restrikce, tím více bude porušována)," sdělil nám návrhy na opatření Lukáš Valehrach.