V Říčanech plánují historicky první referendum. Ptají se, zda mají růst

Mají se Říčany nadále rozrůstat?
27.07.2016 - 14:31   |  

Mají Říčany dále růst, nebo se má nová výstavba v tomto městě omezit? Právě na takovou otázku budou odpovídat občané v historicky prvním referendu v tomto městě. 

Říčanští radní odhlasovali referendum, které se bude konat 7. února souběžně s volbami do místního zastupitelstva.

 

Rostou všechny obce kolem Prahy

Zodpovídat budou občané na otázku, která trápí asi každé město u Prahy. Prakticky všude se totiž za poslední roky zvedl počet obyvatel, který začíná být neúnosný. Do okolních měst se stěhují hlavně lidé z Prahy, kteří zde hledají levnější parcely a také zdravější životní okolí. Trpí tím ale zejména původní obyvatelstvo. V roce 2005 žilo v Říčanech 11 800 obyvatel, o deset let později již 15 000 obyvatel. Kromě nich se zde prý pohybuje dalších 3 000 lidí, kteří zde nejsou hlášeni.

 

Přečtěte si o prvním referendu v Úvalech...

 

Nestačí silnice, školky, parkování...

V první řadě totiž nedostačují silnice, kterými mnoho obyvatel jezdí do práce do Prahy. Právě Říčanští mohou vyprávět o tom, jak ucpaný bývá nájezd na dálnici či sjezd odpoledne. Ve městě není kde zaparkovat. Nedostačují místa ve školách a školkách, Říčanům schází také čistička odpadních vod.

 

Město by nemělo mít více jak 20 000 obyvatel

Z toho důvodu vypsalo město referendum, ve kterém pokládá otázku: „Souhlasíte s tím, aby město Říčany v samostatné působnosti jednalo tak, aby v katastrálních územích města nedošlo do roku 2030 k výstavbě, která by měla za následek zvýšení počtu obyvatel města nad 20 000?“ Referendum by mělo město přijít na 330 000 korun.  


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru