V Horních Počernicích se kácí stromy, létu navzdory

Takto se kácelo v Horních Počernicích...
  |  

V Nolčově parku v Horních Počernicích se opět kácely stromy, a to v létě, nikoliv v období vegetačního klidu, kdy je kácení povoleno. Není to  zdaleka poprvé, co kácení stromů na tomto místě vzbuzuje emoce. 

Nolčův park se nachází mezi ulicí Náchodskou a Ke Žlíbku. O jeho podobu se vede již delší dobu polemika. Zásadní je, že má být tento park revitalizován. 

 

Kácí se prý zdravé stromy

Boj se zde svádí hlavně o to, zda a jak kácet stromy. Podle části zdejších zastupitelů se kácí naprosto zbytečně, stromy jsou prý zdravé: "Nikdo z těch, kdo na radnici toto odhlasovali, nebydlí blízko parku, nikdo z nich neví, kdo a jak se tam prochází a jak park žije. Radní se tam sešli pouze jednou, a to s občany, když přinesl jakýsi inženýr projekt na obnovu parku. Nevím, jestli  tento pán zde  vůbec  bydlí, kdo to je a proč  se předtím nezeptal lidí, kteří tam bydlí, než projekt vypracoval, co si o tom myslí oni?" uvedla například zastupitelka a farářka Eva Cudlínová. Mnozí místní prý také poukazovali na to, že kácené stromy jsou zcela zdravé. 

 

Počernický prales

Druhá část zastupitelstva naopak tvrdí, že pokud by se zde nekácelo, z parku by se stal první počernický prales. Pokáceny mají být prý pouze stromy poškozené, křivě rostlé, suché, či napadené chorobou. Místo nich se vysadí nové stromy, místo dostane další prvky, jako například protihlukovou zeď. 

 

Kácení v létě?

S uvedenými argumenty jistě souhlasit lze. Zvláštní je ale, že se v parku kácí i v létě, kdy je období vegetativního klidu a každý běžný smrtelník má počkat na podzim či zimu. "Stromy stály poměrně daleko od cesty a ničemu v parku nebránily. Rozměry pařezů jsou 168 a 232 cm. Znamená to, že stromy byly vzrostlé a odborník, kterého jsme na místo pozvali, soudí, že i zdravé. Na místě kolem pařezů nezůstala ani větvička," uvádí Hnutí občanů Počernic. Proč tomu tak je se pro vás snažíme zjistit.