Samice vzácného jelena lyrorohého porodila dvojčata

 

V pražské zoo se narodila dvojčata jelena lyrorohého. V rámci ohroženého druhu jde o vyjímečnou událost. Zkušená samice se o svá mláďata stará vzorně. 

Narození dvojčat je u jelena lyrorohého opravdu výjimečnou událostí.  V Zoo Praha, která jako jediná chová tento vzácný živočišný druh na území Česka a Slovenska, a to již od roku 1985, se dvojčata narodila pouze jednou – v roce 1998.

Otcem letošních dvojčat narozených v neděli 4. září se stal samec dovezený v loňském roce ze zoo v portugalském Lisabonu. Matkou je zkušená samice, která se před třinácti lety narodila v pražské zoo a zde (včetně dvojčat) porodila již devět mláďat. Nově narozená mláďata jsou samečci, kteří zatím bez problémů sají mateřské mléko. První dny po narození mláďata matku nenásledují, ta se k nim naopak několikrát denně vrací, aby je nakrmila.

Jelen lyrorohý získal v češtině své jméno podle tvaru parohů připomínajících lyru, které mohou být dlouhé až dva metry. Ve volné přírodě žije v tropických lesích v jihovýchodní Asii a živí se travou, nejrůznějšími bylinami, listy a výhonky. Kvůli lovu a ubývání jeho přírodního biotopu dnes patří mezi ohrožený druh.

Zoo Praha v současné době chová, společně s narozenými dvojčaty a jedním starším mládětem, celkem třináct jelenů lyrorohých.


Životní styl